Պաշտպանության նախարարի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
29 Օգոստոսի, 2023 19:51Օգոստոսի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ՀՀ զինված ուժերում կարգապահության վիճակի և առկա խնդրահարույց հարցերի վերաբերյալ։
Բացելով նիստը՝ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ քննարկվող հարցերը չափազանց կարևոր են զինված ուժերում կարգապահության մակարդակի բարձրացման և ամրապնդման գործում։
Պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրել են զեկույցներ՝ անդրադառնալով ԶՈՒ կարգապահության վիճակին, խնդիրներին և դրանց բարելավմանն ուղղված աշխատանքներին։
Լսելով ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ
Ասրյանի, ռազմական ոստիկանության պետ, գեներալ-մայոր Աշոտ Զաքարյանի, զորամիավորումների հրամանատարների զեկույցները՝ պաշտպանության նախարարը խիստ ցուցումներ է տվել զորամիավորումների և զորամասերի հրամանատարներին, պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին՝ ներդնելու առավելագույն ջանքեր՝ անձնակազմի շրջանում լայնածավալ անհատական աշխատանքներ կատարելու, արատավոր բարքերը չեզոքացնելու, ի հայտ եկած խնդիրները լուծելու ուղղությամբ։
Սուրեն Պապիկյանը հանձնարարել է մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի շրջանում շահագրգիռ ստորաբաժանումների ներգրավմամբ կազմակերպել լրացուցիչ, անհետաձգելի միջոցառումներ և ուսումնասիրություններ՝ վեր հանելու համար հնարավոր բոլոր խնդիրները, որոնք կարող են ի հայտ գալ ծառայության կրման ընթացքում և հանգեցնել անցանկալի հետևանքների, դեպք-պատահարների։
Խորհրդակցության ավարտին նախարարը մի շարք հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին:

Под руководством министра обороны состоялось совещание
29 Августа, 2023 19:5129 августа под руководством министра обороны РА Сурена Папикяна состоялось совещание относительно дисциплины в Вооружённых силах РА и существующих проблемных вопросов.
Открывая заседание, глава оборонного ведомства подчеркнул, что обсуждаемые вопросы имеют чрезвычайно важное значение для повышения и укрепления уровня дисциплины в Вооружённых силах.
Руководители ответственных подразделений представили доклады о состоянии дисциплины в Вооружённых силах, проблемных вопросах и работах, направленных на их улучшение.
Заслушав доклады начальника Генерального штаба ВС РА, первого заместителя министра обороны, генерал-лейтенанта Эдварда Асряна, начальника военной полиции, генерал-майора Ашота Закаряна и командиров армейских корпусов, министр обороны дал строгие указания командирам корпусов и воинских частей, руководителям ответственных подразделений приложить максимум усилий для проведения полномасштабной индивидуальной работы среди личного состава, нейтрализации вредных привычек, решения возникающих проблемы.
Сурен Папикян поручил с привлечением заинтересованных подразделений организовать дополнительные, неотложные мероприятия и исследования среди личного состава, несущего боевое дежурство, для выявления всех возможных проблем, которые могут возникнуть в ходе несения службы и привести к нежелательным последствиям и несчастным случаям.
По итогам совещания министр дал ряд поручений руководителям ответственных подразделений.