Մեկնարկել են ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո անցկացվող բանակային խաղերը
21 Օգոստոսի, 2023 13:50Օգոստոսի 21-ին Մ. Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո ուժային կառույցների միջև առաջին անգամ անցկացվող բանակային խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ուժային գերատեսչությունների ներկայացուցիչներն ու պաշտոնատար այլ անձինք:
Հաջողություն և ազնիվ մրցապայքար մաղթելով մրցույթի մասնակիցներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը համոզմունք են հայտնել, որ այս խաղերն առավել կամրապնդեն ուժային կառույցների ներկայացուցիչների մարզական մրցակցության ոգին և գործընկերային փոխգործակցությունը, իսկ առաջին անգամ անցկացվող այսօրինակ բանակային մրցաշարը կդառնա ամենամյա և ավանդական:
Ելույթ ունեցողները նաև ընդգծել են, որ մրցույթի մասնակիցները լավագույններից են, քանի որ անցել են նախընտրական դժվարին ճանապարհ, ուստի պատիվ ունեն ներկայացնելու իրենց ուժային կառույցները՝ առավելագույնս ցուցադրելով իրենց կամային որակները, արհեստավարժությունն ու մարզական հմտությունները:
Բանակային խաղերին մասնակցում են ՀՀ պաշտպանության, ներքին գործերի, արդարադատության նախարարությունների, ազգային անվտանգության ծառայության, պետական եկամուտների և քննչական կոմիտեների, դատախազության և պետական պահպանության ծառայության հավաքական թիմերը, որոնք շուրջ մեկ շաբաթ կպայքարեն մի քանի մրցաձևերում:
Բանակային խաղերի բացման արարողությունը եզրափակվել է հավաքական թիմերի hանդիսավոր երթով և ՀՀ ԶՈՒ երգի և պարի համույթի ելույթով։

Стартовали армейские игры, проводимые под патронатом премьер-министра РА
21 августа в Военно-спортивном лицее им. М. Мелконяна состоялась торжественная церемония открытия армейских игр, впервые проводимых между силовыми структурами под патронатом премьер-министра РА.
На мероприятии присутствовали начальник Генерального штаба ВС РА, первый заместитель министра обороны, генерал-лейтенант Эдвард Асрян, министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, представители силовых структур и другие должностные лица.
Пожелав участникам конкурса успехов и честной борьбы, министр Жанна Андреасян и генерал-лейтенант Эдвард Асрян выразили уверенность, что эти игры еще более укрепят дух спортивной конкуренции и партнерского взаимодействия представителей силовых структур, а проводимый впервые армейский турнир станет ежегодным и традиционным.
Выступающие также подчеркнули, что участники конкурса одни из лучших, так как они прошли трудный предвыборный путь, поэтому имеют честь представлять свои силовые структуры, максимально демонстрируя свои волевые качества, профессионализм и спортивные навыки.
В армейских играх участвуют сборные команды министерств обороны, внутренних дел, юстиции, службы национальной безопасности, государственных доходов и следственного комитета, сборные прокуратуры и службы государственной охраны, которые около недели будут бороться в нескольких видах спорта.
Церемония открытия армейских игр завершилась торжественным шествием сборных команд и выступлением ансамбля песни и танца ВС РА.