Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունը չի համապատասխանում իրականությանը
14 Օգոստոսի, 2023 13:45Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ-ն մեծ քանակությամբ զենք, ռազմական տեխնիկա և անձնակազմ է կենտրոնացրել հայ-ադրբեջանական սահմանին, չի համապատասխանում իրականությանը:
Բացի այդ, անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ տեղ գտած մեկ այլ կեղծ պնդման, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ հայտարարում է, որ ՀՀ-ն Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի:

The statement released by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan does not correspond to reality
14 August, 2023 13:45The statement released by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan that the Armed Forces of the Republic of Armenia have concentrated a large number of weapons, military equipment, and personnel near the Armenian-Azerbaijani border does not correspond to reality.
In addition, regarding another false allegation mentioned in the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, the Ministry of Defence of the Republic of Armenia once again declares that the Republic of Armenia does not have an army in Nagorno-Karabakh.