ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել հավաք-խորհրդակցություն
29 Հուլիսի, 2023 15:58Հուլիսի 29-ին ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ԶՈՒ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության կազմավորման 30-ամյակին նվիրված հավաք-խորհրդակցություն։
ԶՈՒ ԲՀԱ վարչության պետ, գնդապետ Սերյոժա Ստեփանյանը ներկայացրել է վարչության 30 տարիների գործունեությունը, ընթացիկ աշխատանքներն ու առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերը։
Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը շնորհավորել է վարչության անձնակազմին հոբելյանի առթիվ ու մաղթել բարի և արգասաբեր ծառայություն։
Հավաք-խորհրդակցության ավարտին բարեխիղճ ծառայությամբ աչքի ընկած մի շարք զինծառայողներ պարգևատրվել են պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով։

Meeting at the Ministry of Defence
29 July, 2023 15:58On July 29, a conference dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the AF Department of Moral and Psychological Support was held at the MoD premises.
The Head of the Department of Moral and Psychological Support of the Armed Forces, Colonel Seryozha Stepanyan briefed on the activities of the department over the past 30 years, current issues, and upcoming programs.
The Chief of the General Staff of the Armed Forces- First Deputy Minister of Defence, Lieutenant General Edward Asryan congratulated the personnel on the department’s anniversary and wished them safe service.
At the end of the meeting, a range of servicemembers with the best performance on conscientious service were awarded certificates and departmental medals.