ՀՀ նախագահի հրամանագրերով շնորհվել են զինվորական կոչումներ
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանին շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում,
Հատուկ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Արմեն Գյոզալյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում,
ՀՀ ԶՈՒ հրթիռային զորքերի և հրետանու պետ-վարչության պետ, գնդապետ Գոռ Նիկոյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում,
ՀՀ ԶՈՒ ինժեներական զորքերի պետ-վարչության պետ, գնդապետ Կարեն Գրիգորյանին շնորհվել է
գեներալ-մայորի զինվորական կոչում,
2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Գարեգին Պողոսյանին շնորհվել է գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:

Based on the proposal of the Prime Minister of the Republic of Armenia by the Decrees of the President of the Republic of Armenia
Chief of the General Staff of the RA Armed Forces- First Deputy Minister of Defence, Major General Edward Asryan was awarded the military rank of Lieutenant General,
The Commander of the Special Army Corps, Colonel Armen Gyozalyan was awarded the military rank of Major General,
The Commander of the Department of Missile Forces and Artillery of the Armed Forces of the Republic of Armenia - Head of Department, Colonel Gor Nikoyan was awarded the military rank of Major General,
The Commander of the Engineering Troops of the Armed Forces of the Republic of Armenia - Head of Department, Colonel Karen Grigoryan was awarded the military rank of Major General,
The Commander of the 2nd Army Corps, Colonel Garegin Poghosyan was awarded the military rank of Major General.