«Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանում տեղի է ունեցել համաժողով
30 Հունիսի, 2023 11:01Հունիսի 29-ին ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանում տեղի է ունեցել համաժողով՝ «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հայազգի մոռացված հերոսները» թեմայով։
Համաժողովին ներկա էին զինվորականներ, գիտաշխատողներ, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանատների ներկայացուցիչներ։
Ներկաները նախ շրջայց են կատարել թանգարանում, ծանոթացել համաժողովի շրջանակում բացված ժամանակավոր ցուցադրության արժեքավոր նմուշներին:
Համաժողովի ընթացքում ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի, ԵՊՀ-ի, Հայաստանի ազգային արխիվի և ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի ներկայացուցիչներն անդրադարձել են Երկրորդ աշխարհամարտին հայերի ծանրակշիռ մասնակցությանն ու ավանդին, հանգամանալից ներկայացրել չհանրահռչակված, պատերազմի` մինչև օրս անհայտ էջեր ու հանրությանն անհայտ մասնակիցների սխրանքներ։
Հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը զոհաբերած մարտիկների սխրանքն ու խիզախությունը գնահատելը և նրանց վաստակն արժևորելը ժամանակի հոլովույթում առանցքային նշանակություն ու կարևորություն ունեն։
Առաջիկայում կհրատարակվի համաժողովի ընթացքում հնչած զեկույցների ժողովածուն։

В военно-историческом музее «Мать-Армения» МО РА состоялась конференция
30 Июня, 2023 11:0129 июня в Военно-историческом музее «Мать-Армения» МО РА состоялась конференция на тему «Забытые герои армяне Второй мировой войны».
На конференции присутствовали военные, научные сотрудники, представители аккредитованных в Армении посольств. Присутствующие сначала обошли музей, ознакомились с ценными образцами тематической выставки, открытой в рамках конференции.
В ходе конференции представители Национальной академии наук РА, ЕГУ, Национального архива Армении и Военно-исторического музея «Мать-Армения» МО РА коснулись существенного вклада и участия армян во Второй мировой войне, детально представили неопубликованные, до сих пор неизвестные страницы войны и подвиги неизвестных общественности участников.
Оценка подвига и отваги воинов, пожертвовавших своей жизнью во имя Родины, и оценка их заслуг имеет ключевое значение и важность.
В ближайшее время будет издан сборник докладов, прозвучавших во время конференции.