ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկա է գտնվել ռազմական համալսարանի կազմավորման տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը
30 Հունիսի, 2023 09:21ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկա է գտնվել ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման 29-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև օրենսդիր և տարածքային կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, պաշտպանության նախարարի տեղակալները, ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմը, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Շնորհավորելով ներկաներին ռազմական համալսարանի կազմավորման 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ համալսարանը մեծ ավանդ ու ներդրում ունի բանակաշինության կայացման գործում։
Սուրեն Պապիկյանը նաև շեշտել է, որ այսօր՝ 29 տարի անց, ռազմական համալսարանը նոր հանգրվանի առաջ է կանգնած. այն վերածվում է ռազմական ակադեմիայի՝ իր կազմում ներառելով նաև ռազմաավիացիոն համալսարանը։
«Մենք արդեն ունենք կառավարության համապատասխան որոշումը։ Առաջիկայում այլ իրավական ակտերի միջոցով ևս ռազմական համալսարանի նոր կառուցվածքն ավարտուն տեսք կունենա։ Մենք խնդիր ենք դրել մեր առաջ, ըստ որի ռազմական համալսարանը պետք է լինի ոչ միայն մեր զինված ուժերի դարբնոցը՝ կրթական կարևորագույն կենտրոնը, այլ դառնա այնպիսի ռազմաուսումնական հաստատություն, որտեղ ուսանելու ցանկություն և երազանք կունենան նաև այլ երկրների երիտասարդներ, և սա հնարավոր նշաձող է»,- ընդգծել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ այս կրթօջախում դեռ ուսանելու են հայրենիքի հազարավոր նվիրյալ երիտասարդներ՝ հայրենիքի սահմաններն անառիկ ու պատիվը բարձր պահելու համար։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի 1-ին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանն իր շնորհավորական խոսքում անդրադարձ է կատարել Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման պատմությանը և ներկայիս ընդլայնված ռազմակրթական գործունեությանը:
Էդվարդ Ասրյանը փաստել է, որ ռազմական համալսարանի շրջանավարտները մշտապես նպաստել և այսօր էլ ակտիվորեն նպաստում են բանակի մարտական ներուժի բարձրացմանն ու զարգացմանը, ուստի կառույցը պետք է առավել
հզորանա՝ որպես հայոց պետականության, հայ ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր, կատարելագործվի և ամուր կանգնի պետության պաշտպանության դիրքերում:
Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, ինչպես նաև ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար ՀՀ պաշտպանության
նախարարի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի հրամաններով համալսարանի մի շարք սպաներ և կուրսանտներ պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով և արժեքավոր նվերներով:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է անձնակազմի հանդիսավոր երթով և ՀՀ ԶՈՒ պատվո պահակային վաշտի զինծառայողների ցուցադրական ելույթով:
Այնուհետև ներկաները հարգանքի տուրք են մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել Վազգեն Սարգսյանի կիսանդրու առջև:

The Minister of Defence attended the ceremonial event dedicated to the anniversary of the establishment of the RA Military University
30 June, 2023 09:21The Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan attended the ceremonial event dedicated to the 29th anniversary of the establishment of the RA Military University named after V. Sargsyan.
The event was attended by representatives of legislative and territorial administration bodies, deputy ministers of defence, the leadership of the General Staff of the Armed Forces, and other high-ranking officials as well.
Congratulating those present on the occasion of the 29th anniversary of the Military University’s establishment, the Minister of Defence of the Republic of Armenia noted that the University has a great contribution to the army formation.
Suren Papikyan also emphasized that today, after 29 years, the Military University faces a new milestone. It becomes a Military Academy, including the Military Aviation University in its structure.
“We already have the relevant Government decision. In the near future, along with other legal acts, the new structure of the military university will also be completed. We have set a task in front of us, according to which the Military University should be not only the institution of our Armed Forces and the most significant educational center, but also a military training facility where young people from other countries will desire and dream to study, and this is a possible milestone."- emphasized RA Defence Minister Suren Papikyan, expressing confidence that thousands of young people devoted to motherland will study in this educational center to keep the borders of the motherland inviolable and preserve the honor high.
The Chief of the General Staff of the RA Armed Forces-First Deputy Minister of Defence, Major General Edward Asryan in his congratulatory speech touched upon the history of the establishment of the Military University named after V. Sargsyan and the current extended military educational activities.
Edward Asryan stated that the graduates of the Military University have always contributed and are still actively contributing to the improvement and development of the combat potential of the army, therefore the structure should be strengthened as a guarantor of the Armenian State, the security of the Armenian people, improve and stand for the defence of country’s combat outposts.