ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկա է գտնվել ռազմական համալսարանի կազմավորման տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը
30 Հունիսի, 2023 09:21ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկա է գտնվել ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման 29-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև օրենսդիր և տարածքային կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, պաշտպանության նախարարի տեղակալները, ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմը, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Շնորհավորելով ներկաներին ռազմական համալսարանի կազմավորման 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ համալսարանը մեծ ավանդ ու ներդրում ունի բանակաշինության կայացման գործում։
Սուրեն Պապիկյանը նաև շեշտել է, որ այսօր՝ 29 տարի անց, ռազմական համալսարանը նոր հանգրվանի առաջ է կանգնած. այն վերածվում է ռազմական ակադեմիայի՝ իր կազմում ներառելով նաև ռազմաավիացիոն համալսարանը։
«Մենք արդեն ունենք կառավարության համապատասխան որոշումը։ Առաջիկայում այլ իրավական ակտերի միջոցով ևս ռազմական համալսարանի նոր կառուցվածքն ավարտուն տեսք կունենա։ Մենք խնդիր ենք դրել մեր առաջ, ըստ որի ռազմական համալսարանը պետք է լինի ոչ միայն մեր զինված ուժերի դարբնոցը՝ կրթական կարևորագույն կենտրոնը, այլ դառնա այնպիսի ռազմաուսումնական հաստատություն, որտեղ ուսանելու ցանկություն և երազանք կունենան նաև այլ երկրների երիտասարդներ, և սա հնարավոր նշաձող է»,- ընդգծել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ այս կրթօջախում դեռ ուսանելու են հայրենիքի հազարավոր նվիրյալ երիտասարդներ՝ հայրենիքի սահմաններն անառիկ ու պատիվը բարձր պահելու համար։
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի 1-ին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանն իր շնորհավորական խոսքում անդրադարձ է կատարել Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման պատմությանը և ներկայիս ընդլայնված ռազմակրթական գործունեությանը:
Էդվարդ Ասրյանը փաստել է, որ ռազմական համալսարանի շրջանավարտները մշտապես նպաստել և այսօր էլ ակտիվորեն նպաստում են բանակի մարտական ներուժի բարձրացմանն ու զարգացմանը, ուստի կառույցը պետք է առավել
հզորանա՝ որպես հայոց պետականության, հայ ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր, կատարելագործվի և ամուր կանգնի պետության պաշտպանության դիրքերում:
Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման 29-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, ինչպես նաև ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար ՀՀ պաշտպանության
նախարարի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի հրամաններով համալսարանի մի շարք սպաներ և կուրսանտներ պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով և արժեքավոր նվերներով:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է անձնակազմի հանդիսավոր երթով և ՀՀ ԶՈՒ պատվո պահակային վաշտի զինծառայողների ցուցադրական ելույթով:
Այնուհետև ներկաները հարգանքի տուրք են մատուցել և ծաղիկներ խոնարհել Վազգեն Սարգսյանի կիսանդրու առջև:

Министр обороны РА принял участие в торжеством мероприятии по случаю 29-летия формирования Военного университета
30 Июня, 2023 09:21Министр обороны РА Сурен Папикян принял участие в торжеством мероприятии по случаю 29-летия формирования Военного университета МО РА им. В. Саргсяна.
На мероприятии присутствовали также представители органов законодательного и территориального управления, заместители министра обороны, руководящий состав Генерального штаба ВС, другие высокопоставленные лица.
Поздравив присутствующих с 29-й годовщиной образования военного университета, министр обороны РА отметил, что университет внес большой вклад в становление армейского строительства.
Сурен Папикян также подчеркнул, что сегодня, спустя 29 лет, Военный университет стоит перед новым этапом: он превращается в военную академию, включая в свой состав также военно-авиационный университет.
«У нас есть уже соответствующее решение правительства. В ближайшее время посредством других правовых актов также будет завершен процесс формирования новой структуры военного университета. Мы поставили перед собой задачу, согласно которой Военный университет должен стать не только кузницей наших Вооруженных сил, важнейшим образовательным центром, но и стать таким военно-учебным заведением, где желание и мечту учиться будет иметь и молодежь из других стран, и это возможная планка», - подчеркнул министр обороны РА Сурен Папикян, выразив уверенность в том, что в этом учебном заведении еще будут учиться тысячи преданных Родине молодых людей, чтобы сохранить границы Родины неприкосновенными и держать честь на высоком уровне.
Начальник Генерального штаба ВС РА, первый заместитель министра обороны, генерал-майор Эдвард Асрян в своей поздравительной речи коснулся истории формирования Военного университета имени В. Саргсяна, а также нынешней расширенной военно-образовательной деятельности.
Эдвард Асрян констатировал, что выпускники Военного университета всегда способствовали и сегодня также активно способствуют повышению и развитию боевого потенциала армии, поэтому структура должна еще более усилиться, как гарант безопасности армянской государственности, армянского народа, совершенствоваться и твердо стоять на оборонительных позициях государства.
По случаю 29-й годовщины образования военного университета им. В. Саргсяна, а также за добросовестное выполнение служебных обязанностей приказами министра обороны РА и начальника ГШ ВС РА ряд офицеров и курсантов университета были награждены ведомственными медалями и ценными подарками.
Мероприятие завершилось торжественным шествием личного состава и показательным выступлением военнослужащих роты почетного караула ВС РА.
Затем присутствующие воздали дань уважения и возложили цветы к бюсту Вазгена Саргсяна.