ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Կանզասի նահանգապետ Լորա Քելիին և ազգային գվարդիայի հրամանատար Մայքլ Վեներդիին
23 Հունիսի, 2023 12:37Հունիսի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստան-Կանզաս գործընկերության 20-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Կանզաս նահանգի նահանգապետ Լորա Քելիին և ադյուտանտ գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև համագործակցության ներկայիս ընթացքը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ պաշտպանության նախարարի՝ նախորդ տարվա սեպտեմբեր ամսին Կանզաս նահանգ կատարած այցի ընթացքում համագործակցության նոր ուղղությունների շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք արձանագրվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում (արհեստավարժ սերժանտական համակարգ, խաղաղապահություն, ռազմական բժշկություն, կիբեռանվտանգություն, զինծառայողներին և նրանց ընտանիքներին առնչվող սոցիալական ապահովության ոլորտներում փորձի փոխանակում և այլն) պլանավորված համագործակցության առաջընթացը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել համագործակցությունը, ինչպես նաև նախաձեռնել փոխգործակցության նոր ուղղություններ։

The Minister of Defense of the RA received Governor of the State of Kansas Laura Kelly and Commander of Kansas National Guard Michael T. Venerdi
23 June, 2023 12:37On June 23, RA Minister of Defense Suren Papikyan received Laura Kelly, Governor of the State of Kansas and Brigadier General Michael T. Venerdi, The Adjutant General, Commander of Kansas National Guard who have visited Armenia within the framework of activities dedicated to the 20th anniversary of the Armenia-Kansas partnership.
The meeting was attended by the United States Ambassador to Armenia Kristina A. Kvien as well.
The current status of the partnership between the RA Ministry of Defense and the Kansas National Guard was discussed.
The sides touched upon the implementation of the arrangements on new areas of cooperation reached during the visit of the RA Defense Minister to Kansas in September last year.
The parties stated the progress of the planned cooperation in the fields of mutual interest (professional NCOs system, peacekeeping, military medicine, cybersecurity, exchange of experience in the areas of social security for military personnel and their families, etc.).
An arrangement was reached to continue the partnership, as well as to initiate new areas of partnership.