ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Կանզասի նահանգապետ Լորա Քելիին և ազգային գվարդիայի հրամանատար Մայքլ Վեներդիին
23 Հունիսի, 2023 12:37Հունիսի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստան-Կանզաս գործընկերության 20-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Կանզաս նահանգի նահանգապետ Լորա Քելիին և ադյուտանտ գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև համագործակցության ներկայիս ընթացքը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ պաշտպանության նախարարի՝ նախորդ տարվա սեպտեմբեր ամսին Կանզաս նահանգ կատարած այցի ընթացքում համագործակցության նոր ուղղությունների շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք արձանագրվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում (արհեստավարժ սերժանտական համակարգ, խաղաղապահություն, ռազմական բժշկություն, կիբեռանվտանգություն, զինծառայողներին և նրանց ընտանիքներին առնչվող սոցիալական ապահովության ոլորտներում փորձի փոխանակում և այլն) պլանավորված համագործակցության առաջընթացը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել համագործակցությունը, ինչպես նաև նախաձեռնել փոխգործակցության նոր ուղղություններ։

Министр обороны РА принял губернатора штата Канзас Лору Келли и командира национальной гвардии Майкла Венерди
23 Июня, 2023 12:3723 июня министр обороны РА Сурен Папикян принял прибывших в Армению в рамках мероприятий по случаю 20-летия установления сотрудничества между Арменией и Канзасом губернатора Канзаса Лору Келли и генерал-адъютанта, командира национальной гвардии, бригадного генерала Майкла Венерди.
На встрече присутствовала также посол США в РА Кристина Куинн.
В ходе встречи был обсужден нынешний процесс сотрудничества между министерством обороны РА и национальной гвардией Канзаса.
Стороны обсудили также процесс реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита министра обороны РА в штат Канзас в сентябре прошлого года по новым направлениям сотрудничества.
В ходе встречи стороны констатировали прогресс запланированного сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес (профессиональная сержантская система, миротворчество, военная медицина, кибербезопасность, обмен опытом в сферах социального обеспечения военнослужащих и их семей и т.д.).
Достигнута договоренность продолжить сотрудничество, а также инициировать новые направления сотрудничества.