Գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը մասնակցում է Եվրոպական բանակների ամենամյա համաժողովին
22 Հունիսի, 2023 12:23Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատար, գեներալ Դերիլ Ուիլյամսի հրավերով ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Գերմանիա՝ մասնակցելու Եվրոպական բանակների ամենամյա համաժողովին։
Համաժողովի առաջին օրը տեղի է ունեցել գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի ոչ ֆորմալ հանդիպումն ԱՄՆ ցամաքային զորքերի շտաբի պետ, գեներալ Ջեյմս ՄքՔոնվիլի հետ։ Համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի մի շարք այլ հանդիպումներ եվրոպացի գործընկերների հետ։
ԳՇ պետը նույն ձևաչափով հանդիպել է նաև Եվրոպայում ՑԶ հրետանու պետ, հայազգի գեներալ-մայոր Ստեֆան Մարանյանի հետ:

Major General Edward Asryan takes part in the annual conference of European armies
22 June, 2023 12:23The delegation led by the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces - First Deputy Minister of Defence, Major General Edward Asryan following the invitation by the USAREURAF’s Commanding General, U.S. Army General Darryl Williams paid a working visit to Germany to attend Annual Conference of European Armies.
On the first day of the Conference, Major General Edward Asryan had an informal meeting with the Chief of Staff of the U.S. Army, General James C. McConville. In the course of the Conference, a number of other meetings of the Chief of the General Staff of the RA Armed Forces with European partners are envisaged.
In the same format, the Chief of the General Staff met with the Commanding General of the Artillery Command, United States Army Europe and Africa, Armenian by origin Major General Stephen J. Maranian.