Հայաստանում է ԱՄՆ Կանզասի ազգային գվարդիայի պատվիրակությունը
21 Հունիսի, 2023 18:57Հայաստան-Կանզաս գործընկերության 20-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ՀՀ ժամանած ԱՄՆ Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 21-ին այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն, հարգանքի տուրք մատուցել հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների հիշատակին։
Նույն օրը պատվիրակության անդամներն այցելել են Արմավիրի ուսումնական կենտրոն։ Հյուրերին մանրամասներ է ներկայացվել կենտրոնի պատմության, կառուցվածքի և գործունեության վերաբերյալ։ Պատվիրակության անդամների հետ քննարկվել են նաև արհեստավարժ սերժանտական կազմի պատրաստման գործընթացին առնչվող հարցեր, ինչը նույնպես ուսումնական կենտրոնի առաջնահերթություններից է:
Ադյուտանտ գեներալ Մայքլ Վեներդիի գլխավորած պատվիրակությունը շրջել է զորամասի տարածքում, ծանոթացել զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմաններին, ուսումնանյութական բազային և առօրյային:
Հայաստանի և Կանզասի միջև փոխգործակցության 20-ամյակի կապակցությամբ Հայաստան է այցելում նաև Կանզասի նահանգապետ Լորա Քելին:

Delegation of the U.S. State of Kansas National Guard in Armenia
21 June, 2023 18:57Within the framework of the activities dedicated to the 20th anniversary of the Armenia-Kansas State Partnership, the delegation led by Brigadier General Michael T. Venerdi, The Adjutant General, Commander of Kansas National Guard visited the Yerablur Military Pantheon on June 21 and paid tribute to the memory of Armenians who gave their lives defending their homeland.
On the same day, the delegation members visited the Armavir training center. The guests were briefed on the history, structure, and activities of the center. Issues related to the process of training professional NCOs were also discussed with the members of the delegation, which is one of the priorities of the training center as well.
The delegation led by The Adjutant General Michael Venerdi toured the compound of the military unit and got acquainted with the servicemembers’ welfare and living conditions, the training facilities, and the military routine. On the occasion of the 20th anniversary of the Armenia-Kansas State Partnership, Governor of the State of Kansas Laura Kelly to visit Armenia as well.