Պաշտպանության նախարարի տեղակալն այցելել է Ստրասբուրգ
13 Մայիսի, 2023 23:00ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը և ՊՆ մարդու իրավունքների և բարեվարքության կազմակերպման կենտրոնի պետ Գևորգ Մարտիրոսյանը, Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարման կազմակերպումն ապահովելու նպատակով ձևավորված միջգերատեսչական հանձնաժողովի պատվիրակության կազմում, մայիսի 11-ից 12-ը Ստրասբուրգում մասնակցել են ՄԻԵԴ վճիռների կատարման ինստիտուցիոնալ մակարդակի բարձրացման վերաբերյալ թեմատիկ քննարկմանը և ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքի որոնողական համակարգի (HUDOC) հարթակի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսին։
Այցի ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպել են ԵԽ Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Յակումոպուլոսի, Եվրոպական դատարանի նախագահ Շիոֆրա Օ´Լիրիի, ԵԽ նախարարների կոմիտեի Մարդու իրավունքների հարցերով նախագահող, Լիխտենշտեյնի դեսպան Դոմենիկ Վանգերի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Հանդիպումների ընթացքում կարևորվել է միջգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծումը Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի իմպլեմենտացիայի արդյունավետության համատեքստում, հանձնաժողովի անդամների և Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան մարմինների համագործակցությունը և նման ձևաչափով հանդիպումների շարունակականության անհրաժեշտությունը:

Заместитель министра обороны посетил Страсбург
13 Мая, 2023 23:00Заместитель министра обороны РА Арман Саргсян и начальник Центра по правам человека и организации добропорядочности МО Геворг Мартиросян в составе делегации межведомственной комиссии, сформированной в целях обеспечения исполнения решений Европейского суда, 11-12-ого мая в Страсбурге приняли участие в тематическом обсуждении повышения институционального уровня исполнения решений ЕСПЧ и презентации армянской версии платформы поиска прецедентного права ЕСПЧ (HUDOC).
В рамках визита члены делегации встретились с Директором Генерального Директората по правам человека и верховенству права Кристосом Якумопулосом, председателем Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) Шиофра О'лири, председательствующим по Правам человека Комитета министров СЕ, послом Лихтейнштейна Доменик Вангером и другими высокопоставленными чиновниками.
В ходе встреч была отмечена важность создания межведомственной комиссии в контексте эффективности имплементации Европейской конвенции по правам человека, сотрудничества членов комиссии и соответствующих органов Совета Европы, а также необходимости продолжения встреч в подобном формате.