ԶՈւ ԳՇ պետը խրախուսել է վարժական հավաքների մասնակիցներին
13 Մայիսի, 2023 15:17Մայիսի 13-ին ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում տեղի է ունեցել պատրաստման և վերապատրաստման 25-օրյա վարժական հավաքների ավարտական միջոցառումը:
Ողջունելով մասնակիցներին և կարևորելով մասնագիտական վերապատրաստումը` ԶՈւ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը շնորհակալություն է հայտնել ներգրավված անձնակազմին` մարտական պատրաստության և զինվորական կարգապահության բարձր արդյունքներ ցուցաբերելու համար:
Միջոցառման ավարտին առավել աչքի ընկած մասնակիցները խրախուսվել են:

The head of the Armed Forces General Staff encouraged the participants of the training sessions
13 May, 2023 15:17On May 13, the graduation ceremony of the 25-day-long assembly of reservist training and qualification improvement took place at the MoD Military University after V. Sargsyan.
The Chief of the General Staff of the RA Armed Forces- First Deputy Minister of Defence, Major General Edward Asryan greeted the participants and, emphasizing the importance of specialist qualification improvement, expressed his gratitude to the involved personnel for high performance in combat training and military discipline.
At the end of the ceremony, the most outstanding participants were rewarded.