12 Մայիսի, 2023 23:28Մայիսի 12-ին ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը պաշտպանելիս զոհված զինծառայողն է
Նարեկ Նորայրի Բաղդասարյանը (ծնվ. 2003 թ.):
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և զորակցություն հայտնում ՀՀ ինքնիշխան տարածքի պաշտպանության համար զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:

12 May, 2023 23:28The soldier who lost his life while defending the sovereign territory of the Republic of Armenia in the wake of Azerbaijani provocation on May 12, is
Narek Norayr Baghdasaryan (born in 2003)
The Ministry of Defence of the RA shares the deep grief of the loss and expresses support to the family members, loved ones and comrades of the soldier who gave his life for the defence of the sovereign territory of the Republic of Armenia.