11 Ապրիլի, 2023 17:17Ապրիլի 11-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Տեղ համայնքի հատվածում ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների ուղղությամբ: Հայկական կողմը դիմել է պատասխան գործողությունների:
Նախնական տվյալներով հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ: Պաշտպանության նախարարությունը հանդես կգա լրացուցիչ հաղորդագրությամբ:

11 April, 2023 17:17On April 11, at around 4 p.m., the units of the Azerbaijani Armed Forces opened fire in the direction of the Armenian Armed Forces' servicemen who were carrying out engineering works in the direction of the Tegh community. The Armenian side resorted to retaliatory actions.
According to preliminary information, the Armenian side has losses and wounded. The Ministry of Defence will report an additional statement.