Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ ՊՆ վարչական համալիրում
28 Մարտի, 2023 17:44Մարտի 28-ին ՊՆ վարչական համալիրում մեկնարկել է հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական՝ 16-րդ նիստը։
Բացելով նիստը և ողջունելով մասնակիցներին՝ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանն ընդգծել է երկկողմ ռազմատեխնիկական հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման կարևորությունը:
Պաշտպանության նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ նիստի ընթացքում համագործակցության հեռանկարներին առնչվող արդյունավետ քննարկումներ կլինեն։

The session of the Armenian-Russian Intergovernmental Commission
28 March, 2023 17:44On March 28, the 16th regular session of Armenian-Russian Intergovernmental Commission on Military-Technical Cooperation has launched in the administrative complex of the Defence Ministry of the Republic of Armenia.
Opening the session and welcoming the participants, Deputy Minister of Defence Karen Brutyan emphasized the importance of strengthening and developing bilateral military-technical relations.
The Deputy Minister of Defence expressed hope that during the session there will be effective discussions related to the prospects of cooperation.