Պատվո դրոշ է հանձնվել ռազմական ոստիկանության լավագույն բաժնին
22 Փետրվարի, 2023 15:002022թ. ուսումնական տարվա արդյունքներով, մարտական պատրաստության բարձր ցուցանիշների, զինվորական օրինակելի կարգապահության համար ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության Արարատի բաժինը ճանաչվել է որպես ռազմական ոստիկանության լավագույն բաժին և պարգևատրվել պատվո դրոշով:
Փետրվարի 21-ին ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետ, գեներալ-մայոր Աշոտ Զաքարյանն այցելել է ՊՆ ՌՈ Արարատի բաժին և զինվորական կարգով բաժնի պետին հանձնել «ՀՀ ՊՆ լավագույն ռազմական ոստիկանության բաժին» պատվո դրոշը:
Արարողության մասնակիցներն այնուհետև այցելել են Վ. Սարգսյանի տուն-թանգարան, հարգանքի տուրք մատուցել Սպարապետի հիշատակին:

Honor Flag was awarded to the best military police division
22 February, 2023 15:00According to the outputs of the 2022 academic year, Ararat Division of the Military Police of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia was recognized as the best military police division for its high index of combat readiness and exemplary military discipline and was awarded with the honor flag.
On February 21, Chief of the Military Police of the Ministry of Defence, Major General Ashot Zakaryan paid a working visit to Ararat Division of the Military Police and handed "Best Military Police Division of the MoD of the Republic of Armenia" honor flag to the head of the division.
Afterwards, the ceremony participants visited V. Sargsyan's house-museum to pay tribute to Sparapet's (Chief Commander) memory.