21 Փետրվարի, 2023 23:27Փետրվարի 21-ին՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է ԱՄԷ պաշտպանության պետնախարար Մոհամմադ Ահմադ ալ Բովարդիի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը:
Քննարկվել են ՀՀ և ԱՄէ միջև ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության ներկա ընթացքն ու զարգացման հեռանկարները:
Հանդիպման ավարտին պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ԱՄԷ պաշտպանության պետնախարարին հրավիրել է Հայաստանի Հանրապետություն:

Suren Papikyan's meeting with the Minister of State for Defence Affairs of the United Arab Emirates
21 February, 2023 23:27On February 21, within the framework of the working visit to the United Arab Emirates the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan met with Mohammed Ahmed Al Bowardi, Minister of State for Defence Affairs.
Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan also attended the meeting.
The sides discussed the prospects for development of military and military-technical cooperation between Armenia and UAE.
At the end of the meeting, Minister of Defence Suren Papikyan invited the UAE Minister of State for Defence Affairs to visit the Republic of Armenia