9 Փետրվարի, 2023 16:10
Փետրվարի 9-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել հավաք-խորհրդակցություն կառավարության «Վարժական հավաքներ հայտարարելու և դրա ապահովման համար ռազմատրանսպորտային պարտականություն ունեցող մարմինների տրանսպորտային միջոցները ներգրավելու մասին» որոշմամբ հաստատված աշխատանքները քննարկելու նպատակով։
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության նախարարության, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, առողջապահության նախարարության, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի, ուժային այլ կառույցների ղեկավար կազմի, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչները։
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել պահեստազորի առաջին և երկրորդ կարգերում հաշվառված շարքային, ենթասպայական և սպայական կազմերի պահեստազորայինների վարժական հավաքների նախապատրաստական միջոցառումների ընթացքին։ Զեկույցներ և առաջարկություններ են ներկայացվել խնդրահարույց հարցերի, դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ, որոնց առնչությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարը գործընթացը համակարգող ստորաբաժանումների ղեկավարներին տվել է համապաստասխան հանձնարարականներ։

9 Февраля, 2023 16:109 февраля в административном комплексе Министерства обороны РА состоялось совещание-консультация для обсуждения работ, утвержденных постановлением правительства "Об объявлении учебных сборов и привлечении для их обеспечения транспортных средств органов, выполняющих военно-транспортные функции".
В консультации приняли участие представители Министерства обороны РА, Министерства территориального управления и инфраструктуры, Министерства здравоохранения, Генерального штаба Вооруженных Сил, руководства других силовых структур, территориальной администрации и органов местного самоуправления.
В ходе консультации было упомянуто о ходе подготовительных мероприятий к учебным занятиям резервистов первого и второго рангов рядового состава, унтер-офицеров и офицеров. Были представлены доклады и предложения относительно проблемных вопросов и путей их решения, в связи с чем Министр обороны Республики Армения дал соответствующие поручения руководителям подразделений, координирующих процесс.