28 Հունվարի, 2023 17:00Հունվարի 28-ին պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի է ունեցել հավաք-խորհրդակցություն՝ նվիրված հայկական բանակի կազմավորման 31-ամյակին։ Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անվտանգության խորհրդի անդամներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու զինվորականներ։
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են հունվարի 19-ի ողբերգական դեպքի հետևանքով զոհված զինվորների հիշատակը։
Ելույթ են ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Այնուհետև հայտարարվել են 2022թ.-ի ուսումնական տարվա արդյունքներով մարտական պատրաստության բարձր ցուցանիշներով, զինվորական օրինակելի կարգապահությամբ լավագույնը ճանաչված զորամիավորումն ու զորամասերը։

Meeting-consultation in the administrative complex of the Ministry of Defence
28 January, 2023 17:00On January 28, a meeting was held in the administrative complex of the Ministry of Defence dedicated to the 31st anniversary of the formation of the Armenian army. RA Prime Minister Nikol Pashinyan, members of the Security Council, high-ranking officials and servicemen took part in the event.
The attendees honored with a minute of silence the memory of the servicemen who died as a result of the tragic incident of January 19.
Prime Minister Nikol Pashinyan and Defence Minister Suren Papikyan gave speeches.
Then, according to the results of the 2022 academic year, the army corp and military units recognized as the best with high indicators of combat training and exemplary military discipline were announced.