Պաշտպանության նախարարն ընդունել է Ֆրանսիայի պատվիրակությանը
27 Հոկտեմբերի, 2022 18:00Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Ֆրանսիայի ԶՈՒ նախարարության միջազգային հարաբերությունների և ռազմավարության գլխավոր վարչության Եվրոպա-Ամերիկա-Բազմակողմ գործողությունների ծառայության պետ Գիյոմ Օլանժիեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի՝ Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը և պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Նախորդիվ պատվիրակությունը աշխատանքային քննարկումներ է իրականացրել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ-պաշտպանության նախարարի 1-ին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի և ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի հետ:

Министр обороны принял французскую делегацию
27 октября министр обороны РА Сурен Папикян принял делегацию во главе с Гийомом Оланжье, начальником Службы многосторонних операций Европа-Америка Главного управления международных отношений и стратегии Министерства обороны Франции.
Во встрече также приняла участие Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Анн Луйо.
В ходе встречи стороны обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе рабочего визита министра обороны РА во Францию, и возможности развития армяно-французского сотрудничества в оборонной сфере.
Ранее делегация провела рабочие обсуждения с 1-м заместителем министра обороны-начальником Генерального штаба Вооруженных сил РА генерал-майором Эдвардом Асряном и начальником Управления оборонной политики и международного сотрудничества Министерства обороны Левоном Айвазяном.