Հայաստան է այցելել Ղազախստանի ռազմական ոստիկանության պատվիրակությունը
20 Հոկտեմբերի, 2022 13:30Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության շրջանակում հոկտեմբերի 17-ից 19-ը Հայաստանում էր Ղազախստանի զինված ուժերի ռազմական ոստիկանության պատվիրակությունը:
Պատվիրակության անդամներին, ՀՀ-ում ՂՀ ռազմական կցորդ, գնդապետ Կ. Օրիմբաևի ուղեկցությամբ, ընդունել է ՀՀ ՊՆ ՌՈ պետ, գեներալ-մայոր Աշոտ Զաքարյանը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության և փորձի փոխանակման հետ կապված մի շարք հարցեր, կարևորել նմանօրինակ հանդիպումները:
Այցի շրջանակում ՂՀ ռազմական ոստիկանության պատվիրակությունն այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին:

20 October, 2022 13:30Within the framework of the bilateral cooperation of the Defence Ministries of the Republic of Armenia and the Republic of Kazakhstan, the delegation of the military police of the Armed Forces of Kazakhstan was in Armenia from October 17 to 19.
The members of the delegation, accompanied by Colonel K. Orimbaev, Military Attaché of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, were received by the Head of the RA Ministry of Defence, Major General Ashot Zakaryan.
The interlocutors discussed a number of issues related to bilateral cooperation and exchange of experience, and highlighted the importance of such meetings.
Within the framework of the visit, the delegation of the military police of the Republic of Armenia also visited the Tsitsernakaberd memorial complex and paid tribute to the memory of the canonized victims of the Armenian Genocide.