Անցկացվել է ՀՀ ԶՈՒ Հոգևոր առաջնորդության հաշվետու ժողովը
12 Հոկտեմբերի, 2022 18:00Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրիում անցկացվել է ՀՀ ԶՈՒ Հոգևոր առաջնորդության երրորդ եռամսյակի հաշվետու ժողովը։
Ժողովի ընթացքում քննարկվել են զինված ուժերում հոգևոր ծառայության կազմակերպման հետ կապված հարցեր, ավագ գնդերեցները ներկայացրել են եռամսյակի ընթացքում կատարված աշխատանքները։ ՀՀ ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդ Տեր Մովսես վարդապետ Սարգսյանը առաջադրանքներ է տվել գնդերեցներին, նշել մի շարք խնդիրներ, որոնց ուղղությամբ անհրաժեշտ է տանել շարունակական աշխատանքներ և շտկել առկա բացթողումները։ Տեր Մովսես վարդապետ Սարգսյանը մի շարք գնդերեցների հանձնել է գերատեսչական պարգևներ:

The reporting meeting of the spiritual leadership of the RA Armed Forces was held
12 October, 2022 18:00On October 11, the report meeting of the spiritual leadership of the RA Armed Forces of the third quarter was held in the administrative complex of the RA Ministry of Defence.
During the meeting, issues related to the organization of spiritual service in the Armed Forces were discussed, senior army priests presented the work done during the quarter. Movses Vardapet Sargsyan, the spiritual leader of the RA Armed Forces, gave tasks to the priests, pointed out a number of problems in the direction of which it is necessary to carry out continuous work and correct the existing drawbacks. Movses Vardapet Sargsyan presented a number of priests with departmental awards.