Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Քոլին Քահլի հետ
15 Սեպտեմբերի, 2022 18:00Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ։
Սուրեն Պապիկյանը Քոլին Քահլին է ներկայացրել ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը՝ դրա հանգուցալուծման հարցում ընդգծելով միջազգային հանրության հասցեական գնահատականների անհրաժեշտությունը: Պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Քոլին Քահլին՝ իրավիճակին արագ արձագանքելու համար:
Քոլին Քահլը, իր հերթին, կարևորել է հրադադարի պահպանումը, շեշտել բանակցային սեղանին վերադառնալու և առկա բոլոր տարաձայնությունները բացառապես դիվանագիտական գործիքակազմով լուծելու անհրաժեշտությունը: Քոլին Քահլը հայտնել է ԱՄՆ դիրքորոշումն առ այն, որ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը սակարկման առարկա չպետք է լինեն:

Сурен Папикян провел телефонный разговор с Колином Калем
15 Сентября, 2022 18:0015 сентября министр обороны РА Сурен Папикян провел телефонный разговор с заместителем министра обороны США по политическим вопросам Колином Калем.
Сурен Папикян представил Колину Калю ситуацию, сложившуюся в результате широкомасштабной агрессии Азербайджана, подчеркнув необходимость целенаправленных оценок международного сообщества в ее резолюции. Министр обороны поблагодарил Колина Каля за быстрое реагирование на ситуацию.
Колин Каль, в свою очередь, подчеркнул важность соблюдения режима прекращения огня, подчеркнул необходимость вернуться за стол переговоров и решить все имеющиеся разногласия исключительно дипломатическими инструментами. Колин Каль выразил позицию США, что территориальная целостность и суверенитет Армении не должны быть предметом переговоров.