Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Քոլին Քահլի հետ
15 Սեպտեմբերի, 2022 18:00Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ։
Սուրեն Պապիկյանը Քոլին Քահլին է ներկայացրել ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը՝ դրա հանգուցալուծման հարցում ընդգծելով միջազգային հանրության հասցեական գնահատականների անհրաժեշտությունը: Պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Քոլին Քահլին՝ իրավիճակին արագ արձագանքելու համար:
Քոլին Քահլը, իր հերթին, կարևորել է հրադադարի պահպանումը, շեշտել բանակցային սեղանին վերադառնալու և առկա բոլոր տարաձայնությունները բացառապես դիվանագիտական գործիքակազմով լուծելու անհրաժեշտությունը: Քոլին Քահլը հայտնել է ԱՄՆ դիրքորոշումն առ այն, որ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը սակարկման առարկա չպետք է լինեն:

15 September, 2022 18:00On September 15, RA Minister of Defence Suren Papikyan had a telephone conversation with Colin Kahl, US Deputy Secretary of Defence for Policy Affairs.
Suren Papikyan presented to Colin Kahl the situation created as a result of the large-scale aggression of Azerbaijan, stressing the need for targeted evaluations of the international community in its resolution. The Defence Minister thanked Colin Kahl for his quick response to the situation.
Colin Kahl, in his turn, highlighted the importance of maintaining the ceasefire, stressed the need to return to the negotiation table and resolve all existing differences exclusively with diplomatic instruments. Colin Kahl expressed the US position that the territorial integrity and sovereignty of Armenia should not be subject to negotiation.