14 Սեպտեմբերի, 2022 12:30Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, հավատարիմ մնալով բացահայտ կեղծիքի շարունակական տարածման իր գործելաոճին, հայտարարություն է տարածել՝ պնդելով, թե իբր սեպտեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշերը հայկական ստորաբաժանումները հրետակոծել են ադրբեջանական դիրքերը։ Սա հերթական ապատեղեկատվությունն է, որը, ինչպես արդեն համոզվել ենք, ծառայում է որպես տեղեկատվական հենք՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ռազմական ագրեսիա իրականացնելու համար։
Ինչպես նշվել է, այս գիշեր ադրբեջանական զինված ուժերը, թիրախավորելով ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, կիրառել է հարվածային ԱԹՍ-ներ, իսկ առավոտից սկսել նաև ինտենսիվ հրետակոծություն՝ մասնավորապես՝ թիրախավորելով Ջերմուկի և Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերն ու սահմանամերձ բնակավայրերը։ Հակառակորդն ստանում է արժանի պատասխան, ՀՀ զինված ուժերն ամբողջ ծավալով կատարում է իր առջև դրված մարտական խնդիրները։ Ժամը 12։00-ի դրությամբ հակառակորդի ագրեսիայի մնացած ուղղություններում փոխհրաձգության ինտենսիվությունը էապես թուլացել է։
Հաշվի առնելով, որ սոցիալական տարբեր հարթակներում մեծ ծավալով տարածվում են ադրբեջանական քարոզչամեքենայի պատրաստած, այդ թվում նաև կեղծ ու դեռևս 44-օրյա պատերազմի օրերին արված տեսանյութեր, կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ դրանց որևէ կերպ անդրադառնալուց, առավել ևս՝ հրապարակելուց։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության զարգացումների վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով։

14 September, 2022 12:30Remaining consistent with its method of continuously spreading open lies, the Ministry of Defence of Azerbaijan, issued a statement claiming that on the night of September 13-14, Armenian subdivisions shelled the Azerbaijani positions. This is another disinformation, which, as we have already been convinced, serves as an information base to carry out military aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia.
As it was mentioned, this night the Armed Forces of Azerbaijan, used attack drones targeting both military and civilian infrastructures, and in the morning also started intensive shelling, specifically targeting the combat positions and border settlements located in the direction of Jermuk and Verin Shorzha. The enemy receives a worthy response, the RA Armed Forces fully carry out the combat tasks assigned to them. As of 12:00, the intensity of the firefight in the other areas of the enemy's aggression has significantly weakened.
Taking into account that videos made by the Azerbaijani propaganda machine, including fake ones from the 44-day war, are widely spread on various social platforms, we urge you to refrain from referring to them in any way, especially by publishing them.
The Ministry of Defence will continue to regularly make official statements on the developments of the situation.