14 Սեպտեմբերի, 2022 12:30Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, հավատարիմ մնալով բացահայտ կեղծիքի շարունակական տարածման իր գործելաոճին, հայտարարություն է տարածել՝ պնդելով, թե իբր սեպտեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշերը հայկական ստորաբաժանումները հրետակոծել են ադրբեջանական դիրքերը։ Սա հերթական ապատեղեկատվությունն է, որը, ինչպես արդեն համոզվել ենք, ծառայում է որպես տեղեկատվական հենք՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ռազմական ագրեսիա իրականացնելու համար։
Ինչպես նշվել է, այս գիշեր ադրբեջանական զինված ուժերը, թիրախավորելով ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, կիրառել է հարվածային ԱԹՍ-ներ, իսկ առավոտից սկսել նաև ինտենսիվ հրետակոծություն՝ մասնավորապես՝ թիրախավորելով Ջերմուկի և Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերն ու սահմանամերձ բնակավայրերը։ Հակառակորդն ստանում է արժանի պատասխան, ՀՀ զինված ուժերն ամբողջ ծավալով կատարում է իր առջև դրված մարտական խնդիրները։ Ժամը 12։00-ի դրությամբ հակառակորդի ագրեսիայի մնացած ուղղություններում փոխհրաձգության ինտենսիվությունը էապես թուլացել է։
Հաշվի առնելով, որ սոցիալական տարբեր հարթակներում մեծ ծավալով տարածվում են ադրբեջանական քարոզչամեքենայի պատրաստած, այդ թվում նաև կեղծ ու դեռևս 44-օրյա պատերազմի օրերին արված տեսանյութեր, կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ դրանց որևէ կերպ անդրադառնալուց, առավել ևս՝ հրապարակելուց։
Պաշտպանության նախարարությունը կշարունակի պարբերաբար հանդես գալ իրադրության զարգացումների վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններով։

14 Сентября, 2022 12:30Оставаясь верным своему методу постоянного распространения откровенной лжи, Министерство обороны Азербайджана выступило с заявлением, в котором утверждается, что в ночь с 13 на 14 сентября армянские подразделения обстреляли азербайджанские позиции. Это очередная дезинформация, которая, как мы уже убедились, служит информационной базой для осуществления военной агрессии против суверенной территории Республики Армения.
Как было отмечено, этой ночью Вооруженные силы Азербайджана применили ударные беспилотники по объектам как военной, так и гражданской инфраструктуры, а утром начали интенсивный обстрел, в частности, по боевым позициям и приграничным населенным пунктам, расположенным в направлении Джермук и Верин Шоржа. Враг получает достойный ответ, ВС РА полностью выполняют поставленные перед ними боевые задачи. По состоянию на 12:00 интенсивность боевых действий на других направлениях агрессии противника значительно ослабла.
Принимая во внимание, что видеоролики, сделанные азербайджанской пропагандистской машиной, в том числе фейковые, сделанные во время 44-дневной войны, широко распространены на различных социальных платформах, мы призываем вас воздержаться от каких-либо ссылок на них, особенно от публикации.
Минобороны продолжит регулярно делать официальные заявления о развитии ситуации.