13 Սեպտեմբերի, 2022 21:00Սեպտեմբերի 13-ի ժամը 21։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է լարված մնալ։ Այդուհանդերձ, թե՛ հայկական դիրքերի, բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծության, և թե՛ Ներքին Հանդի, Վերին Շորժայի, Արտանիշի և Սոթքի ուղղությամբ ընթացող դիրքային մարտերի կրակի ինտենսիվությունը զգալիորեն թուլացել է։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը շարունակում է ամբողջ ծավալով կատարել իր առջև դրված մարտական խնդիրները՝ անհրաժեշտ հակազդեցություն ցուցաբերելով հակառակորդին։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, շարունակելով իր բացահայտ կեղծիքի գործելաոճը, փորձելով հիմնավորել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ լայնածավալ ագրեսիան, հայտարարություն է տարածել, թե իբր Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը խախտել են այսօր՝ ժամը 09։00-ից սկսած հրադադար հաստատելու մասին պայմանավորվածությունը՝ հրետակոծեով ադրբեջանական դիրքերը։
Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության այս հայտարարությունը բացահայտ անհեթեթություն է, քանի որ կեսգիշերից սկսած՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները ոչ մի րոպե չեն դադարեցրել հայկական դիրքերի, բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծությունն ու գնդակոծությունը։
Այս կեղծիքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը խորապես արհամարհում է միջազգային հանրության կարծիքը՝ բացահայտ ստեր տարածելով Հայաստանի՝ իբր ագրեսիվ գործողությունների մասին։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ բացառապես պատասխանել է պաշտոնական Բաքվի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիային։

13 September, 2022 21:00As of 21:00 on September 13, the situation on the Armenian-Azerbaijani border remains tense. Nonetheless, the intensity of the shelling of Armenian positions, settlements and civilian infrastructures, as well as the fire intensity of the positional battles in the direction of Nerkin Hand, Verin Shorzha, Artanish and Sotk, has significantly weakened.
The Armed Forces of the Republic of Armenia continue to fully carry out the combat tasks assigned, demonstrating the necessary resistance to the enemy.
The Ministry of Defence of Azerbaijan, continuing its style of outright falsification, trying to justify the large-scale aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia, issued a statement that the Armed Forces of the Republic of Armenia allegedly violated the agreement to establish a cease-fire today, starting at 09:00, by shelling the Azerbaijani positions.
This statement of the Ministry of Defence of Azerbaijan is an absolute nonsense, because since midnight, the units of the Azerbaijani Armed Forces have not stopped shelling Armenian positions, settlements and civilian infrastructures for a single minute.
This lie once again proves that Azerbaijan's military-political leadership deeply disregards the opinion of the international community, spreading lies about Armenia's allegedly aggressive actions.
The Ministry of Defence of the Republic of Armenia declares that it exclusively responded to the large-scale aggression unleashed by official Baku.