13 Սեպտեմբերի, 2022 21:00Սեպտեմբերի 13-ի ժամը 21։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է լարված մնալ։ Այդուհանդերձ, թե՛ հայկական դիրքերի, բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծության, և թե՛ Ներքին Հանդի, Վերին Շորժայի, Արտանիշի և Սոթքի ուղղությամբ ընթացող դիրքային մարտերի կրակի ինտենսիվությունը զգալիորեն թուլացել է։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը շարունակում է ամբողջ ծավալով կատարել իր առջև դրված մարտական խնդիրները՝ անհրաժեշտ հակազդեցություն ցուցաբերելով հակառակորդին։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, շարունակելով իր բացահայտ կեղծիքի գործելաոճը, փորձելով հիմնավորել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի հանդեպ լայնածավալ ագրեսիան, հայտարարություն է տարածել, թե իբր Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը խախտել են այսօր՝ ժամը 09։00-ից սկսած հրադադար հաստատելու մասին պայմանավորվածությունը՝ հրետակոծեով ադրբեջանական դիրքերը։
Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության այս հայտարարությունը բացահայտ անհեթեթություն է, քանի որ կեսգիշերից սկսած՝ ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները ոչ մի րոպե չեն դադարեցրել հայկական դիրքերի, բնակավայրերի ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծությունն ու գնդակոծությունը։
Այս կեղծիքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը խորապես արհամարհում է միջազգային հանրության կարծիքը՝ բացահայտ ստեր տարածելով Հայաստանի՝ իբր ագրեսիվ գործողությունների մասին։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ բացառապես պատասխանել է պաշտոնական Բաքվի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիային։

13 Сентября, 2022 21:00По состоянию на 21:00 13 сентября ситуация на армяно-азербайджанской границе остается напряженной. Тем не менее, интенсивность обстрелов армянских позиций, населенных пунктов и объектов гражданской инфраструктуры, а также интенсивность огня позиционных боев в направлении Неркин Анда, Верин Шоржи, Артаниша и Сотка, значительно ослабли.
Вооруженные Силы Республики Армения продолжают в полной мере выполнять поставленные боевые задачи, оказывая противнику необходимое сопротивление.
Министерство обороны Азербайджана, продолжая стиль откровенной фальсификации, пытаясь оправдать широкомасштабную агрессию против суверенной территории Республики Армения, выступило с заявлением о том, что Вооруженные силы Республики Армения якобы нарушили соглашение о создании прекращение огня сегодня, начиная с 09:00, путем обстрела азербайджанских позиций.
Это заявление Минобороны Азербайджана является абсолютным нонсенсом, поскольку с полуночи подразделения ВС Азербайджана ни на минуту не прекращали обстрел армянских позиций, населенных пунктов и объектов гражданской инфраструктуры.
Эта ложь еще раз доказывает, что военно-политическое руководство Азербайджана глубоко игнорирует мнение международного сообщества, распространяя ложь о якобы агрессивных действиях Армении.
Министерство обороны РА заявляет, что ответило исключительно на широкомасштабную агрессию, развязанную официальным Баку.