Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Քոլին Քահլի հետ
9 Սեպտեմբերի, 2022 08:00Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ողջ օրակարգը, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության, ռազմական բժշկության և մյուս ոլորտներում փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ։
Ամերիկյան կողմի խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ձևավորված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, այդ թվում՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելուն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային անվտանգության խնդիրներին։

Сурен Папикян встретился с Колином Калем
9 Сентября, 2022 08:008 сентября министр обороны РА Сурен Папикян встретился в Пентагоне с заместителем министра обороны США по вопросам политики Колином Калем.
Во встрече также приняла участие Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в США Лилит Макунц.
В ходе встречи была обсуждена вся повестка армяно-американского оборонного сотрудничества, достигнуты договоренности об углублении сотрудничества в миротворческой миссии, военном образовании, военной медицине и других сферах.
По просьбе американской стороны министр обороны РА представил военно-политическую ситуацию вокруг Армении, в том числе ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Стороны подчеркнули важность усилий, направленных на достижение долгосрочного мира и стабильности в регионе.
На встрече также были затронуты вопросы международной безопасности, представляющие взаимный интерес.