Սուրեն Պապիկյանը հանդիպել է Քոլին Քահլի հետ
9 Սեպտեմբերի, 2022 08:00Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ողջ օրակարգը, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության, ռազմական բժշկության և մյուս ոլորտներում փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ։
Ամերիկյան կողմի խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ձևավորված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, այդ թվում՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելուն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային անվտանգության խնդիրներին։

Suren Papikyan met with Colin Kahl
On September 8, RA Defence Minister Suren Papikyan met with US Deputy Secretary of Defence for Policy Affairs Colin Kahl at the Pentagon.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the USA Lilit Makunts also took part in the meeting.
During the meeting, the entire agenda of the Armenian-American defence cooperation was discussed, agreements were reached on deepening cooperation in the peacekeeping mission, military education, military medicine and other spheres.
At the request of the American side, the RA Minister of Defence presented the military-political situation around Armenia, including the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
The sides highlighted the importance of efforts aimed at achieving long-term peace and stability in the region.