Կոնֆերանս ՊՆ վարչական համալիրում
8 Սեպտեմբերի, 2022 18:50Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի ղեկավարությամբ անցկացվել է կոնֆերանս, որին մասնակցել են ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալները, վարչությունների և ծառայությունների պետերը, «Միջազգային բանակային խաղեր-2022» մրցաշարին մասնակցած ՀՀ զինված ուժերի թիմերի ղեկավարները։
Կոնֆերանսի ընթացքում քննարկվել են «Միջազգային բանակային խաղեր-2022» մրցաշարին ՀՀ զինված ուժերից մասնակցած թիմերի պատրաստության ընթացքը և առաջիկա անելիքները, մրցաշարի մասնակցության արդյունքները, առաջացած խնդրահարույց հարցերն ու առաջարկությունները։
Գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին Միջազգային բանակային խաղեր մասնակիցների պատրաստության որակի բարձրացման վերաբերյալ՝ հետագա մրցաշարերում առավել բարձր արդյունքներ գրանցելու և նորանոր ձեռքբերումներ ունենալու նպատակով։

Conference in the administrative complex of the Ministry of Defence
8 September, 2022 18:50On September 8, a conference was held in the administrative complex of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia under the leadership of the Chief of the General Staff of the Armed Forces - First Deputy Minister of Defence, Major General Edward Asryan. The conference was attended by Deputy Chiefs of the General Staff of the Armed Forces, heads of departments and services, heads of teams of the Armed Forces of the Republic of Armenia who participated in the tournament "International Army Games-2022".
During the conference, the course of preparation and upcoming actions of the teams participating in the "International Army Games-2022" tournament, the results of participation in the tournament, the problematic issues and suggestions that arose were discussed.
Major General Edward Asryan gave relevant instructions to the heads of responsible subdivisions to improve the quality of training of participants of the International Army Games in order to achieve better results in subsequent tournaments and have new achievements.