Հրահանգչամեթոդական պարապմունք ՊՆ վարչական համալիրում
12 Օգոստոսի, 2022 17:11Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման և մեդիագրագիտության մակարդակի բարձրացման նպատակով օգոստոսի 11-ին ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է հրահանգչամեթոդական պարապմունք:
ԶՈւ ԳՇ վարչակազմակերպչական վարչության տեղեկատվության բաժնի սպաները և ՊՆ մամուլի քարտուղարը ներկայացրել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով տեղեկատվության արտահոսքի վտանգները, տեղեկատվության փոխանակման, արտահոսքի կանխարգելման, գաղտնիության ռեժիմի պահպանման, ինչպես նաև զորամիավորումների և զորամասերի գործունեության լուսաբանման առանձնահատկությունները։
Քննարկվել են ոլորտի կարգավորմանն ու զարգացմանն ուղղված առաջարկներ, պարապմունքի մասնակիցների հարցերին տրվել են սպառիչ պատասխաններ:

Instructional training in the administrative complex of the Ministry of Defence
12 August, 2022 17:11In order to ensure information security and increase the level of media literacy, an instructional training was held on August 11 in the administrative complex of the Ministry of Defence.
The officers of the Information Department of the Administration of the General Staff of the Armed Forces and the press secretary of the Ministry of Defence presented the danger of information leakage through information technology, the peculiarities of information exchange, leak prevention, confidentiality, as well as coverage of the activities of army corps and military units.
Proposals aimed at the regulation and development of the sector were discussed, comprehensive answers were given to the questions of the training participants.