ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության դեսպանին
9 Օգոստոսի, 2022 16:272022թ. օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Բելառուսի Հանրապետության դեսպանության պաշտպանության հարցերով նորանշանակ կցորդ, գնդապետ Ալեքսեյ Բաբկովը, ինչպես նաև իր առաքելությունն ավարտած՝ պաշտպանության հարցերով կցորդ, գնդապետ Եվգենի Արտյոմենկոն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է գնդապետ Բաբկովին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և նորանոր հաջողություններ մաղթել պատասխանատու առաքելության մեջ, իսկ առաքելությունն ավարտած գնդապետ Արտյոմենկոյին շնորհակալություն հայտնել՝ ՀՀ-ում ռազմադիվանագիտական ակտիվ և արդյունավետ աշխատանքի համար:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող իրադրության մասին և ներկայացրել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում և Արցախում վերջին օրերին արձանագրվող զարգացումները:
Քննարկվել են նաև պաշտպանական ոլորտում հայ-բելառուսական փոխգործակցության հետագա խորացման ուղիները, ինչպես նաև բազմակողմ ձևաչափերով ծրագրված միջոցառումների ընթացքը:

The RA Minister of Defence received the Ambassador of the Republic of Belarus
On August 9, 2022, RA Minister of Defence Suren Papikyan received Alexander Konyuk, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the Republic of Armenia.
The newly appointed Defence Attaché of the Embassy of the Republic of Belarus, Colonel Alexei Babkov, as well as the retired Defence Attaché, Colonel Yevgeny Artyomenko also attended the meeting.
The Minister of Defence of the Republic of Armenia congratulated Colonel Babkov on taking office, wished him success in his responsible mission, and thanked Colonel Artyomenko for his active and effective military-diplomatic work in the Republic of Armenia.
During the meeting, the sides exchanged views on international and regional security issues. The RA Defence Minister informed about the situation in the region and presented the latest developments in the border areas of Armenia and Artsakh.
The sides also discussed ways to further deepen the Armenian-Belarusian cooperation in the defence sphere, as well as the course of events planned in multilateral formats.