26 Հուլիսի, 2022 17:06Հուլիսի 25-ից 26-ը ստուգումներ են իրականացվել զորամասերից մեկի պահպանության գոտու մարտական հենակետերում։
Ստուգվել է մարտական հերթապահության կազմակերպման գործընթացը, զինծառայողների պատրաստության աստիճանը, ֆիզիկական և բարոյահոգեբանական վիճակը, մարտական հենակետերում կատարված ինժեներական աշխատանքները, դիրքերի կահավորման պայմանները։ Հետագա ծառայության կազմակերպման ուղղությամբ ցուցումներ են տրվել ստորաբաժանումների ղեկավարներին։

26 July, 2022 17:06From July 25 to 26, inspections were carried out in the combat positions of the protection zone of one of the military units.
The process of organizing combat duty, the level of training of servicemen, the physical and psychological-moral state, the engineering works performed in the combat positions, the conditions of furnishing the positions were checked. Instructions were given to the heads of the units in the direction of further service organization.