8 Հուլիսի, 2022 16:2930.07.2021թ. Ա.Ա.-ն դիմել է Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան /դատական գործ Կ/Դ8867/02/21/ Խ.Ա.-ին անհայտ բացակայող ճանաչելու հայցով և դատարանում հայտարարել, որ հայրը կամավոր մասնակցել է 2020թ․ 44-օրյա պատերազմին ու նրա վերաբերյալ երկար ժամանակ տեղեկություններ չունի: 22.11.2021թ. նույն դատարանի վճռով Խ.Ա.-ն ճանաչվել է անհայտ բացակայող և համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքի՝ Խ.Ա.-ի գծով շահառուներ են ճանաչվել նրա դստրերը՝ Ա.Ա.-ն և Ա.Ա.-ն և յուրաքանչյուրին վճարվել է 5.000.000 ՀՀ դրամ, որպես միանվագ գումար և 500.000 ՀՀ դրամ՝ որպես 2022թ․ մարտ-հունիս ժամանակահատվածի ամսական վճար, ընդհանուրը՝ 11.000.000 ՀՀ դրամ:
ՊՆ ՌՈ ՔՀԲ աշխատակիցների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Խ.Ա.-ն 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում չի զորակոչվել, չի կամավորագրվել և չի զոհվել: Խ.Ա.-ն հայտնաբերվել է Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանում և պարզաբանել, որ դեռևս 2019թ. հուլիսին իր դստրերին տեղեկացրել է, որ մեկնում է Արցախի Հովտաշեն համայնք՝ մշտական բնակության: Խ.Ա.-ն հայտնել է նաև, որ 44-օրյա պատերազմին չի մասնակցել:
Հաշվի առնելով, որ Ա.Ա.-ի, Ա.Ա.-ի և ՊՆ պաշտոնատար անձանց արարքներում առերևույթ ի հայտ են եկել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ /խարդախություն/ և 550-րդ /զինվորական պաշտոնեական անփութություն/ հոդվածներով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ համապատասխան փաստաթղթերն ուղարկվել են ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ՝ հետագա ընթացքը որոշելու համար:

8 Июля, 2022 16:2930.07.2021 А.А. обратилась в суд общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области /судебное дело К/Д8867/02/21/ с просьбой признать Х.А. пропавшим без вести. Она заявила в суде, что ее отец добровольно участвовал в 44-дневной войне 2020 года и у нее давно нет о нем информации.
Согласно решению того же суда от 22.11.2021, Х.А. был признан пропавшим без вести и в соответствии с законом «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при обороне Республики Армения», дочери Х.А., А.А. . и А.А., были признаны бенефициарами и каждой было выплачено по 5.000.000 драмов единовременно и по 500.000 драмов ежемесячно за период март-июнь 2022 года, итого 11.000.000 драмов.
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками ЦРУ Военной полиции Министерства обороны, установлено, что Х.А. не призывался, не пошел добровольцем и не погиб в ходе 44-дневной войны 2020 г. Х.А. был обнаружен в Мартакертском районе Республики Арцах и уточнил, что еще в июле 2019 года сообщил своим дочерям, что уезжает на постоянное место жительства в общину Овташен Арцаха. ХА также заявил, что не участвовал в 44-дневной войне.
Учитывая, что действия А.А., А.А. и должностных лиц Министерства обороны имеют признаки преступления, предусмотренного статьями 255 (мошенничество) и 550 (военно-служебная халатность) УК РА, соответствующие документы направлены в Главное военное следственное управление Республики Армении определить дальнейший курс действий.