Անցկացվել է աշխատանքային խմբի հերթական նիստը
16 Հունիսի, 2022 16:03Հունիսի 16-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդին առընթեր ռադիոէլեկտրոնային պայքարի գծով աշխատանքային խմբի հերթական նիստը։
Նիստը վարել է ՀՀ ԶՈւ ԳՇ ռադիոէլեկտրոնային պայքարի զորքերի պետ, վարչության պետ, գնդապետ Արթուր Կումելովը: Քննարկվել են համագործակցության ծրագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացման ընթացքը, հավաքական ուժերի ռադիոէլեկտրոնային պայքարի բաղադրիչների կատարելագործման ուղիները։ Նիստի ավարտին ստորագրվել է արձանագրություն կատարված աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ:

A regular meeting of the working group was held
16 June, 2022 16:03On June 16, a regular meeting of the working group on electronic struggle under the Council of Defence Ministers of the CSTO was held in the administrative complex of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.
The meeting was chaired by the Head of the Radio-Electronic Struggle Troops of the General Staff of the RA Armed Forces, Head of the Department, Colonel Arthur Kumelov. The process of implementation of the measures envisaged by the cooperation program, the ways of improving the components of the radio-electronic struggle of the collective forces were discussed. At the end of the meeting, a protocol on the results of the work done was signed.