ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել են վերապատրաստման դասընթացներ
11 Հունիսի, 2022 13:06Հունիսի 9-ին և 10-ին Ռազմական ոստիկանության անձնակազմի համար ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել են վերապատրաստման դասընթացներ՝ նվիրված զինված ուժերում խոշտանգումների, վատ վերաբերմունքի և մահվան դեպքերի արդյունավետ քննությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Եվրոպայի Խորհրդի երևանյան գրասենյակի համագործակցության շրջանակում կազմակերպված դասընթացը վարել են ԵԽ միջազգային փորձագետ Սաշա Յանկովիչը և իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ԵԽ ազգային փորձագետ Արսեն Նիկողոսյանը:

Trainings were held in the administrative complex of the Ministry of Defence
11 June, 2022 13:06On June 9 and 10, trainings were held for the personnel of the Military Police in the administrative complex of the Ministry of Defence, dedicated to the effective investigation of cases of torture, ill-treatment and death in the Armed Forces.
The training organized within the framework of cooperation between the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the Yerevan Office of the Council of Europe was conducted by Sasha Yankovich, International CoE Expert, Candidate of Juridical Sciences, Associate Professor, National CoE Expert Arsen Nikoghosyan.