Մարտավարական զորավարժություն
9 Հունիսի, 2022 17:13Հունիսի 9-ին N զորամասի անձնակազմի ներգրավմամբ անցկացվել է մարտավարական զորավարժություն։
Բացազատված ուսումնական կետերում ներկայացվել են ստորաբաժանումների առաջնային խնդիրները, ցուցումներ են տրվել փոխգործակցության կազմակերպման վերաբերյալ։
Ըստ զորավարժության սցենարի՝ վաշտը լեռնային պայմաններում վարել է գրոհային գործողություններ, գրավել պայմանական հակառակորդի հենակետերն ու բարելավել առաջնագիծը:

9 June, 2022 17:13On June 9, a tactical military training was held with the involvement of the servicemen of the N military unit.
The priority tasks of the subdivisions were introduced in the presented training points, instructions were given on the organization of cooperation.
According to the scenario of the military training, the company carried out offensive operations in the mountains, captured the positions of the conventional enemy and improved the front line.