8 Հունիսի, 2022 18:41Հունիսի 7-ից 8-ը N զորամիավորման ենթակա զորամասերի մարտական հենակետերում անցկացվել են ստուգումներ:
Ստուգվել են մարտական հերթապահության կազմակերպման գործընթացը, կատարված ինժեներական աշխատանքներն ու հենակետերի կահավորվածությունը, անձնակազմի պատրաստության աստիճանը։ Ստորաբաժանումների ղեկավարներին ցուցումներ են տրվել հետագա ծառայության կազմակերպման վերաբերյալ։

8 June, 2022 18:41From June 7 to 8, inspections were conducted at the combat positions of the military units subject to the N army corp.
The process of organizing the combat duty, the engineering works performed and the equipment of the positions, the level of training of the servicemen were checked. The heads of the subdivisions were instructed on the organization of further service.