Հայաստանում է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը
2 Հունիսի, 2022 20:19ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել պաշտպանական ոլորտում հայ-հունական համագործակցության ներկա մակարդակը և կարևորել հատկապես ռազմատեխնիկական ուղղությամբ փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Նիկոս Խարդալիասը հաստատել է համագործակցությունը զարգացնելու հունական կողմի պատրաստակամությունը և նշել, որ երկու երկրների միջև առկա ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները պարտավորեցնում են առավել խորացնել փոխգործակցությունը` առկա մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Արցախում 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և առկա սպառնալիքները:
Նույն օրը Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանը: Քննարկվել են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:

Делегация Министерства национальной обороны Греции находится в Армении
2 Июня, 2022 20:19Министр обороны РА высоко оценил нынешний уровень армяно-греческого сотрудничества в оборонной сфере, подчеркнул необходимость развития сотрудничества, особенно в военно-техническом направлении.
Никос Хардалиас подтвердил готовность греческой стороны к развитию сотрудничества и отметил, что теплые, дружеские отношения между двумя странами обязывают к дальнейшему углублению сотрудничества для противостояния существующим вызовам.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности. Министр обороны представил ситуацию с безопасностью в Арцахе после 44-дневной войны и существующие угрозы.
В тот же день заместитель министра обороны РА Карен Брутян принял делегацию во главе с заместителем министра национальной обороны Греции. Обсуждены возможности развития сотрудничества в военно-технической сфере.