Հայաստանում է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը
2 Հունիսի, 2022 20:19ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել պաշտպանական ոլորտում հայ-հունական համագործակցության ներկա մակարդակը և կարևորել հատկապես ռազմատեխնիկական ուղղությամբ փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Նիկոս Խարդալիասը հաստատել է համագործակցությունը զարգացնելու հունական կողմի պատրաստակամությունը և նշել, որ երկու երկրների միջև առկա ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները պարտավորեցնում են առավել խորացնել փոխգործակցությունը` առկա մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Արցախում 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և առկա սպառնալիքները:
Նույն օրը Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանը: Քննարկվել են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:

The delegation of the Greek Ministry of National Defence is in Armenia
On June 2, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan received the delegation led by the Deputy Minister of National Defence of Greece Nikolaos Chardalias.
The RA Minister of Defence highly assessed the current level of the Armenian-Greek cooperation in the defence sphere, stressed the necessity of developing the cooperation especially in the military-technical direction.
Nikos Hardalias confirmed the willingness of the Greek side to develop cooperation and noted that the warm, friendly relations between the two countries oblige to further deepen cooperation in order to confront the existing challenges.
Issues related to regional security were also discussed during the meeting. The Minister of Defence presented the security situation in Artsakh after the 44-day war and the existing threats.
On the same day, the delegation led by the Deputy Minister of National Defence of Greece was received by the RA Deputy Minister of Defence Karen Brutyan. The possibilities of developing cooperation in the military-technical sphere were discussed.