Ցուցադրական զորավարժություն
2 Հունիսի, 2022 16:46Հունիսի 2-ին N զորամիավորումում անցկացվել է ցուցադրական զորավարժություն՝ մարտական հրաձգությամբ։
Ըստ զորավարժության սցենարի՝ հրետանային ստորաբաժանումները վարել են պաշտպանական մարտ, անցել հակահարձակման, այլ ստորաբաժանումների օժանդակությամբ ոչնչացրել պայմանական հակառակորդի կրակակետերն ու բարելավել զբաղեցրած դիրքերը։

2 June, 2022 16:46On June 2, a demonstration military training was held in the N army corp with combat shooting.
According to the scenario of the military training, the artillery subdivisions conducted a defensive battle, started a counterattack, destroyed the firing points of the conventional enemy and improved the occupied positions with the help of other subdivisions.