1 Հունիսի, 2022 12:14Լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունը, թե «ադրբեջանական ստորաբաժանումները կրկին առաջ են եկել ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի դիմաց գտնվող լեռնային տեղանքում», չի համապատասխանում իրականությանը։ Ինչպես արդեն ներկայացվել է ս.թ. մարտի 21-ին ՀՀ ՊՆ կողմից տարածված պարզաբանման մեջ, սահմանի նշված հատվածում ադրբեջանական ստորաբաժանումների տեղակայումն արձանագրվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո, հետպատերազմյան շրջանում։
Ընդ որում, տեղակայման փաստն արձանագրելուց անմիջապես հետո ՀՀ ԶՈՒ կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ քայլեր՝ ադրբեջանական դիրքերը վերահսկողության տակ վերցնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում նշված տարածքում ադրբեջանական զինծառայողների շարժը լիարժեք վերահսկելի է, իսկ առաջխաղացման որևէ փորձ կհանգեցնի պատասխան գործողությունների։
Պաշտպանության նախարարությունը կրկին կոչ է անում զերծ մնալ բանակի հեղինակությանը հարվածող, ինչպես նաև հանրության շրջանում անհիմն լարվածություններ առաջացնող՝ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ տարածելուց։

1 Июня, 2022 12:14Распространенная в СМИ и социальных сетях информация о том, что «азербайджанские подразделения вновь продвинулись в горной местности напротив села Неркин Анд Сюникского района Республики Армения», не соответствует действительности. Как уже было представлено в разъяснении, распространенном Министерством обороны РА 21 марта этого года, дислокация азербайджанских подразделений на указанном участке границы была зафиксирована после 9 ноября 2020 года, в послевоенный период.
Более того, сразу после выявления дислокации ВС РА предприняли необходимые шаги для взятия под контроль азербайджанских позиций, в результате чего передвижение азербайджанских военнослужащих в этом районе полностью контролируется, и любая попытка продвижения приведет к ответным действиям.
Министерство обороны в очередной раз призывает воздержаться от распространения информации, которая негативно влияет на репутацию армии, вызывает необоснованную напряженность среди общественности и не соответствует действительности.