Զինծառայողները մասնակցել են համապետական շաբաթօրյակին
30 Ապրիլի, 2022 15:08Ապրիլի 30-ին հայտարարված համապետական շաբաթօրյակին մասնակցել են նաև պաշտպանության նախարարության աշխատակիցները, զինված ուժերի զինծառայողներ և ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտներ։ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնի, մայրաքաղաքի մի շարք պուրակների հարակից տարածքներում զինծառայողները կատարել են բարեկարգման և ծառատնկման աշխատանքներ։
Համապետական շաբաթօրյակի շրջանակում ՊՆ վարչական համալիրում ևս անցկացվել է ծառատունկ, որին մասնակցել են ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ վարչությունների ներկայացուցիչները։

The servicemen take part in the nationwide clean-up
30 April, 2022 15:08The employees of the Ministry of Defence, servicemen of the Armed Forces, cadets of military educational institutions also took part in the nationwide clean-up announced on April 30. In the areas near the "Yerablur" military pantheon, a number of parks in the capital, the servicemen carried out clean-up and planted trees.
Within the framework of the nationwide clean-up, tree planting was also held in the administrative complex of the Ministry of Defence, which was attended by the representatives of the departments of the Ministry of Defence and the General Staff of the Armed Forces.