Անցկացվել է «Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հումանիտար հետևանքները» թեմայով գիտաժողով
28 Ապրիլի, 2022 18:15Ապրիլի 28-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի Ռազմահումանիտար գիտությունների հետազոտությունների կենտրոնը կազմակերպել է գիտաժողով՝ «Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հումանիտար հետևանքները» խորագրով:
Գիտաժողովը թեմատիկ գիտագործնական շարքի ներածական միջոցառումն էր՝ նախատեսված Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ինչպես նաև ՊԱՀՀ-ի «Պետական և ռազմական կառավարում» մասնագիտության մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնառուների համար:

A scientific conference on "Humanitarian consequences of the 44-day Artsakh war" was held
28 April, 2022 18:15On April 28, the Center for Research in Military Humanities of the National Defense Research University of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia organized a conference entitled "Humanitarian Consequences of the 44-Day Artsakh War."
The conference was an introductory event of a thematic scientific and practical series intended for the head and teaching staff of the National Defense Research University, as well as for the students of the master's program in the specialty "State and Military Administration".