21 Ապրիլի, 2022 23:49Ի պատասխան լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունների, թե պաշտպանության նախարարությունը «զորամասեր, զորանոցներ, կամ գույք է վաճառում», հայտնում ենք, որ բանակի ձևավորման առաջին իսկ օրվանից և մինչև այսօր, կախված տվյալ պահին զինված ուժերի առջև կանգնած խնդիրներից, մշտապես իրականացվել են գործընթացներ, որոնց հիմնական նպատակը ՊՆ ռեսուրսների կառավարման արդյունավետության բարձրացումն է։ Մասնավորապես, տարբեր ժամանակահատվածներում ձևավորվել, միավորվել, կամ լուծարվել են զորամասեր, շահագործվել են տարբեր ենթակառուցվածքներ, տարածքներ և այլն։
Այն դեպքերում, երբ վերանում է որևէ տարածքի, գույքի կամ ենթակառուցվածքի շահագործման նպատակահարմարությունը, դրանց, որպես պետական գույքի, արդյունավետ կառավարումը ենթադրում է փոխանցում պետական մասնագիտացված կառույցի, տվյալ դեպքում՝ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի հաշվեկշռին՝ հետագա տնօրինման համար։ Հակառակ դեպքում, առաջանում է իրադրություն, երբ պաշտպանության նախարարությունը հավելյալ ռեսուրսներ է ծախսում դրանց պահպանության համար, այն պարագայում, երբ այդ ռեսուրսները կարող էին ուղղվել այլ, շատ ավելի կարևոր խնդիրների լուծմանը։
Մասնավորապես, պետությունը, տարիներ շարունակ, պատկառելի գումարներ է ծախսում պաշտպանության նախարարության նախկին վարչական համալիրի պահպանության համար, մինչդեռ դրա օտարման դեպքում ոչ միայն հնարավոր կլիներ տնտեսել դրանք, այլև տվյալ շենքի վաճառքից գոյացած գումարները կուղղվեին պաշտպանական մի շարք խնդիրների լուծմանը։ Ավելին. չնայած հանգամանքին, որ պետության կողմից օտարման ենթակա, ՊՆ հաշվեկշռում գտնվող գույքի հիմնական ցանկը ձևավորվել է դեռևս 2000-ականների սկզբին, գործընթացը գրեթե կանգնած է եղել, ինչը, տարիներ շարունակ, հանգեցրել է պատկառելի գումարների վատնման՝ այդ գույքի պահպանության համար։ Այսինքն՝ խոսքը ոչ թե «պաշտպանության նախարարության գույքի վաճառքի» մասին է, այլ պաշտպանական գերատեսչության հաշվեկշռվում գտնվող, սակայն ՊՆ կողմից չշահագործվող տարածքների, գույքի կամ ենթակառուցվածքների՝ պետության կողմից արդյունավետ կառավարման։

21 April, 2022 23:49In response to media reports on social media that the Ministry of Defence is "selling military units, barracks, or property," we report that from the very first day of the formation of the army up to today, depending on the problems encountered by the Armed Forces at the given time, processes have been carried out the main purpose of which is to increase the resource management efficiency of the Ministry of Defence. In particular, military units have been formed, united or dissolved in different periods, various infrastructures, areas, and so on, have been exploited. In cases when the expediency of exploiting any area, property or infrastructure disappears, their effective management, as state property, implies transfer to the balance of a specialized state structure, in this case, the State Property Management Committee, for further management. Otherwise, the Ministry of Defence faces a situation when it has to spend additional resources for their maintenance, when those resources could be directed to solving other, much more important problems.
In particular, the state has been spending considerable sums of money for the maintenance of the former administrative complex of the Ministry of Defence for years, while if it were alienated, not only would it be possible to save those, but the money generated from the sale of the building would be used to solve a number of defence problems. Moreover, despite the fact that the main list of property subject to alienation on the balance sheet of the Ministry of Defence was formed in the early 2000s, the process has been almost inactive, which, for years, has led to a waste of considerable money for the maintenance of that property. That is, it’s not about the "sale of the property of the Ministry of Defence", but about the effective management by the state of areas, property or infrastructures that are on the balance sheet of the defence Department, but not exploited by the Ministry of Defence.