21 Ապրիլի, 2022 23:49Ի պատասխան լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկությունների, թե պաշտպանության նախարարությունը «զորամասեր, զորանոցներ, կամ գույք է վաճառում», հայտնում ենք, որ բանակի ձևավորման առաջին իսկ օրվանից և մինչև այսօր, կախված տվյալ պահին զինված ուժերի առջև կանգնած խնդիրներից, մշտապես իրականացվել են գործընթացներ, որոնց հիմնական նպատակը ՊՆ ռեսուրսների կառավարման արդյունավետության բարձրացումն է։ Մասնավորապես, տարբեր ժամանակահատվածներում ձևավորվել, միավորվել, կամ լուծարվել են զորամասեր, շահագործվել են տարբեր ենթակառուցվածքներ, տարածքներ և այլն։
Այն դեպքերում, երբ վերանում է որևէ տարածքի, գույքի կամ ենթակառուցվածքի շահագործման նպատակահարմարությունը, դրանց, որպես պետական գույքի, արդյունավետ կառավարումը ենթադրում է փոխանցում պետական մասնագիտացված կառույցի, տվյալ դեպքում՝ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի հաշվեկշռին՝ հետագա տնօրինման համար։ Հակառակ դեպքում, առաջանում է իրադրություն, երբ պաշտպանության նախարարությունը հավելյալ ռեսուրսներ է ծախսում դրանց պահպանության համար, այն պարագայում, երբ այդ ռեսուրսները կարող էին ուղղվել այլ, շատ ավելի կարևոր խնդիրների լուծմանը։
Մասնավորապես, պետությունը, տարիներ շարունակ, պատկառելի գումարներ է ծախսում պաշտպանության նախարարության նախկին վարչական համալիրի պահպանության համար, մինչդեռ դրա օտարման դեպքում ոչ միայն հնարավոր կլիներ տնտեսել դրանք, այլև տվյալ շենքի վաճառքից գոյացած գումարները կուղղվեին պաշտպանական մի շարք խնդիրների լուծմանը։ Ավելին. չնայած հանգամանքին, որ պետության կողմից օտարման ենթակա, ՊՆ հաշվեկշռում գտնվող գույքի հիմնական ցանկը ձևավորվել է դեռևս 2000-ականների սկզբին, գործընթացը գրեթե կանգնած է եղել, ինչը, տարիներ շարունակ, հանգեցրել է պատկառելի գումարների վատնման՝ այդ գույքի պահպանության համար։ Այսինքն՝ խոսքը ոչ թե «պաշտպանության նախարարության գույքի վաճառքի» մասին է, այլ պաշտպանական գերատեսչության հաշվեկշռվում գտնվող, սակայն ՊՆ կողմից չշահագործվող տարածքների, գույքի կամ ենթակառուցվածքների՝ պետության կողմից արդյունավետ կառավարման։

21 Апреля, 2022 23:49В ответ на сообщения СМИ в социальных сетях о том, что Министерство обороны "продает воинские части, казармы или имущество", сообщаем, что с самого первого дня формирования армии по сегодняшний день, в зависимости от проблем, с которыми сталкиваются вооруженные силы на данном этапе, проводятся процессы, целью которых является повышение эффективности управления ресурсами Министерства обороны. В частности, в разные периоды формировались, объединялись или ликвидировались воинские части, эксплуатировались различные инфраструктуры, территории и т.д. В случаях, когда отпадает целесообразность эксплуатации какой-либо территории, имущества или инфраструктуры, эффективное управление ими, как государственной собственностью, предполагает передачу на баланс специализированной государственной структуры, в данном случае - Комитета по управлению государственным имуществом, для дальнейшего управления. В противном случае Минобороны сталкивается с ситуацией, когда на их содержание приходится расходовать дополнительные ресурсы, когда эти ресурсы можно было бы направить на решение других, гораздо более важных задач.
В частности, государство уже годами тратит немалые средства на содержание бывшего административного комплекса Минобороны, а в случае его отчуждения можно было бы не только сохранить эти средства, но и деньги, полученные от продажа здания были бы направлены на решение ряда оборонных задач. Более того, несмотря на то, что основной перечень имущества, подлежащего отчуждению на балансе Минобороны, был сформирован в начале 2000-х годов, процесс практически был недействующим, что годами приводило к растрате немалых средств на содержание этого имущества. То есть речь идет не о «продаже имущества Минобороны», а об эффективном управлении государством территориями, имуществом или инфраструктурами, находящимися на балансе Минобороны, но не эксплуатируемыми Министерством обороны.