7 Ապրիլի, 2022 11:00Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը, թե ապրիլի 6-ի երեկոյան ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները գնդակոծել են Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս-արևելյան սահմանագոտում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը՝ չի համապատասխանում իրականությանը։
Հայկական կողմը Ադրբեջանի ԶՈՒ ուղղությամբ կրակ չի բացել, իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին հարաբերականորեն կայուն է և գտնվում է ՀՀ զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության ներքո։

7 April, 2022 11:00The statement spread by the Ministry of Defence of Azerbaijan that on the evening of April 6 the units of the RA Armed Forces shelled the Azerbaijani positions located in the north-eastern border of the Republic of Armenia does not correspond to reality.
The Armenian side did not open fire in the direction of the Azerbaijani Armed Forces, the situation on the Armenian-Azerbaijani border is relatively stable, it is under the full control of the RA Armed Forces.