ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Միացյալ Թագավորության դեսպանին
6 Ապրիլի, 2022 19:14Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում և Արցախում։ Նշելով, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը և անվտանգությունը, Սուրեն Պապիկյանը շեշտադրել է իրավիճակի սրումը կանխելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Գալագերը հաստատել է, որ Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է առկա լարվածության թուլացման և խաղաղ ճանապարհով խնդիրների կարգավորման ջանքերին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի ձևաչափով:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, կարևորել փոխգործակցությունը ռազմակրթական, ուսումնավարժական և խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը նպաստող ոլորտներում:

Министр обороны РА принял посла Великобритании
6 Апреля, 2022 19:146 апреля министр обороны РА Сурен Папикян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Великобритании в РА Джона Галлахера.
Глава Минобороны Армении представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе в Арцахе. Отметив, что действия азербайджанской стороны ставят под угрозу региональную стабильность и безопасность, Сурен Папикян подчеркнул необходимость принятия международным сообществом мер по предотвращению эскалации ситуации.
Посол Галлахер подтвердил, что Соединенное Королевство поддерживает усилия по снижению напряженности и мирному урегулированию конфликта через Минскую группу ОБСЕ.
Собеседники также обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в сфере обороны, а также сотрудничества в сфере военного образования, обучения и миротворческого потенциала.