ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Միացյալ Թագավորության դեսպանին
6 Ապրիլի, 2022 19:14Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում և Արցախում։ Նշելով, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը և անվտանգությունը, Սուրեն Պապիկյանը շեշտադրել է իրավիճակի սրումը կանխելու ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Գալագերը հաստատել է, որ Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է առկա լարվածության թուլացման և խաղաղ ճանապարհով խնդիրների կարգավորման ջանքերին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի ձևաչափով:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, կարևորել փոխգործակցությունը ռազմակրթական, ուսումնավարժական և խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը նպաստող ոլորտներում:

The Minister of Defence of the Republic of Armenia received the Ambassador of the United Kingdom
6 April, 2022 19:14On April 6, the Minister of Defence of the Republic of Armenia Suren Papikyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom to the Republic of Armenia John Gallagher.
The Armenian Defence Minister presented the situation on the Armenian-Azerbaijani border in Artsakh. Noting that the actions of the Azerbaijani side endanger regional stability and security, Suren Papikyan stressed the need for the international community to take measures to prevent the escalation of the situation.
Ambassador Gallagher reaffirmed the support of the United Kingdom for efforts to reduce tensions and resolve the conflict peacefully through the OSCE Minsk Group.
The interlocutors also discussed issues related to bilateral cooperation in the field of defence, as well as cooperation in the fields of military education, training and peacekeeping capabilities.