ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է վոլեյբոլի առաջնություն
3 Մարտի, 2022 18:09Փետրվարի 21-ից մարտի 1-ը, համագործակցելով Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի հետ, ՊՆ վարչական համալիրի մարզադահլիճում անցկացվել է վոլեյբոլի առաջնություն:
Ուժերն են չափել ՀՀ ՊՆ կենտրոնական ապարատի ստորաբաժանումների հավաքական թիմերը։ Մրցավարությունն իրականացրել են ՀՀ ԶՈՒ պատրաստության գլխավոր վարչության ֆիզիկական պատրաստության և սպորտի վարչության սպաներն ու Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի մրցավարները:
Մրցանակային տեղեր զբաղեցրած զինծառայողները պարգևատրվել են պատվոգրերով և մեդալներով, հավաքական թիմերը՝ առաջնության գավաթներով:

A volleyball championship was held in the administrative complex of the RA Ministry of Defence
3 March, 2022 18:09From February 21 to March 1, a volleyball championship was held in the gym of the administrative complex of the Ministry of Defence, in cooperation with the Volleyball Federation of Armenia.
The teams of the central subdivisions of the RA Ministry of Defence tried their abilities. The refereeing was conducted by the officers of the Physical Training and Sports Department of the General Training Department of the RA Armed Forces and the referees of the Volleyball Federation of Armenia.
The servicemen who won prizes were awarded with diplomas and medals, and the national teams were awarded with championship cups.