Տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանությսն նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը
1 Մարտի, 2022 17:12Հանձնաժողովի ստացած 126 դիմում-բողոքից 122-ը վերաբերել են զորակոչիկների առողջական վիճակի հետազոտման և գնահատման, 4-ը` ընտանեկան պայմաններից ելնելով տարկետում տալու խնդիրներին:
Հանձնաժողովն ընթացք է տվել 70 դիմում-բողոքի: Իրավասու մարմիններին ներկայացվել են դրանց լուծմանն ուղղված որոշակի առաջարկություններ և նկատառումներ, հիմնավորվել է բժշկական հետազոտությունների տվյալների ստուգման, լրացման և վերագնահատման անհրաժեշտությունը:
Արդյունքում` 33 զորակոչիկ ուղեգրվել է լրահետազոտման, 7 զորակոչիկ ճանաչվել ոչ պիտանի, 2-ը՝ ժամանակավորապես ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար: 12 զորակոչիկի տրվել է տարկետում բուժման նպատակով, 1 զորակոչիկի` ընտանեկան պայմաններից ելնելով: Բացի այդ, կասեցվել է 20 զորակոչիկի զորակոչը` նրանց լրահետազոտման և վերափորձաքննման նկատառումով: Այդ գործընթացը կավարտվի հաջորդ զորակոչի ընթացքում:
Ընդգծվել է նաև քաղաքացիների՝ մասնավոր կարգով կատարած բժշկական հետազոտությունների արդյունքների զգալի ազդեցությունը հիմնավորված որոշումների կայացման վրա: Այդ կապակցությամբ առաջարկվել է օրենսդրորեն ամրագրել քաղաքացիների կատարած ֆինանսական ծախսերի փոխհատուցումը պետության կողմից, եթե տվյալ բժշկական հետազոտությունը կամ խորհրդատվությունը հիմք են հանդիսացել զորակոչիկին զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչելու կամ բուժման նպատակով տարկետում տալու համար:
Նիստի ընթացքում լսվել են նաև հասարակական խորհրդի անդամների հաղորդումները Զինված ուժերին առնչվող աշխատանքների և ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ, քննարկվել խորհրդի կողմից այդ աշխատանքների համակարգման և օժանդակման հարցեր:

A regular meeting of the Public Council under the Minister of Defence of the Republic of Armenia was held
1 March, 2022 17:12Of the 126 complaints received by the committee, 122 concerned the examination and evaluation of the state of health of conscripts, and 4 - issues of deferral for family reasons.
The committee processed 70 complaints. The competent authorities were provided with certain recommendations and considerations for their solutions, the need for verification, completion and re-evaluation of medical examination data was substantiated.
As a result, 33 conscripts were sent for information checks, 7 conscripts were declared unfit, 2 were temporarily unfit for military service. 12 conscripts were granted deferrals for treatment, 1 conscript for family reasons. In addition, the call of 20 conscripts was suspended in connection with their additional examination and re-examination. This process will be completed during the next conscription.
The significant influence of the results of private medical examinations of citizens on the validity of the committee's decisions was also emphasized. In this regard, it was proposed to legislate the reimbursement by the state of financial expenses incurred by citizens if this medical examination or consultation was the basis for declaring a conscript unfit for military service or postponing treatment.
During the meeting, the reports of the members of the Public Council on the implementation of work programs related to the Armed Forces were heard, as well as issues of coordination and ensuring the work of the Council were discussed.