Անցկացվել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետի ճեպազրույցը
10 Փետրվարի, 2022 15:00Փետրվարի 10-ին տեսակապի ձևաչափով անցկացվել է ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովի ճեպազրույցը՝ «ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի կառավարման մարմինների և ուժերի ու միջոցների համատեղ պատրաստության 2021 թ. արդյունքները և 2022 թ. խնդիրները» թեմայով:
Ճեպազրույցի ընթացքում գեներալ-գնդապետ Սիդորովը ներկայացրել է ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում առկա իրավիճակը, հավանական սպառնալիքներն ու մարտահրավերները, անդրադարձել ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման առաջնահերթություններին:

A briefing by the Chief of the CSTO Joint Staff
10 February, 2022 15:00On February 10, a briefing by the head of the CSTO Joint Staff, Colonel-General Anatoly Sidorov, was held in a video format on “The 2021 results of the joint training of the governing bodies, forces and means of the CSTO Collective Security System and the issues of 2022”.
During the briefing, Colonel-General Sidorov presented the situation in the CSTO area of responsibility, possible threats and challenges, touched upon the priorities of further development of the CSTO military component.
Representatives of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Armenia also participated in the briefing.