Մեթոդական գործնական պարապմունք
1 Փետրվարի, 2022 19:18ՀՀ ԶՈւ և ՌԴ ԶՈւ զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Տ. Փարվանյանի ղեկավարությամբ փետրվարի 1-ին անցկացվել է «ՀՀ զինված ուժերում զինվորական կարգապահության վիճակը և բարելավման ուղիները» թեմայով մեթոդական գործնական պարապմունք, որին մասնակցել են կայազորներից մեկի զորամասերի հրամանատարների բարոյահոգեբանական ապահովման գծով տեղակալները, ավագ սպա-իրավաբանները, սպա-հոգեբանները, գնդերեցներ։
Քննարկվել են անձնակազմի բարոյահոգեբանական ապահովման ոլորտում առկա վիճակը, մարտական հերթապահության կազմակերպման և զինվորական կարգապահության ամրապնդման հետ կապված խնդիրներ: Ներկայացվել են առկա բացթողումներն ու դրանց շտկման ուղիները։
Մեթոդագործնական պարապմունքի ավարտին պատվոգրերով խրախուսվել են 2021 թ. ուսումնական տարվա ընթացքում առավել բարձր արդյունքներ գրանցած և կարգապահությամբ աչքի ընկած զինծառայողները:

Methodical practical training
1 February, 2022 19:18On February 1 a methodical practical training entitled ‘The state of military discipline in the RA Armed Forces and ways of its improvement’ was held under the direction of General-Lieutenant T. Parvanyan, Commander of the Joint Troops (Forces) of the RA and RF Armed Forces. The training was attended by the deputy commanders for the moral and psychological support of one of the garrison military units, senior officer-lawyers, officer-psychologists and regiment priests.
The current situation of the moral and psychological support of the staff, as well issues related to the organization of military duty and the strengthening of military discipline were discussed. The existing omissions and ways of correction were presented.
At the end of the methodical practical training servicemen with best results and higher level of discipline recorded in the academic year 2021 were awarded with diplomas of honour.