20 Հունվարի, 2022 18:37ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է խորհրդակցություն, որի ժամանակ ամփոփվել են 2021 թ. ուսումնական տարվա ընթացքում ՀՀ ԶՈՒ և ՌԴ ԶՈՒ զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման իրականացրած միջոցառումների արդյունքները։
Միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Տիգրան Փարվանյանի ղեկավարությամբ անցկացված խորհրդակցությանը ներկայացվել են մարտական պատրաստության և հերթապահության կազմակերպման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, նախանշվել 2022 թվականի հիմնական խնդիրները:
Խորհրդակցության ավարտին գեներալ-լեյտենանտ Տիգրան Փարվանյանը պատվոգրեր է հանձնել տարվա ընթացքում առավել բարձր արդյունքներ գրանցած զինծառայողներին:

20 January, 2022 18:37A consultation was held in the administrative complex of the RA Ministry of Defense, during which the results of the activities carried out by the joint group of troops (forces) of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Armed Forces of the Russian Federation during the 2021 academic year were summed up.
At the consultation chaired by the commander of the joint group, lieutenant general Tigran Parvanyan, the work done in the field of combat training and duty was presented, the main tasks of 2022 were outlined.
At the end of the consultation, lieutenant general Tigran Parvanyan handed diplomas to the servicemen who achieved the highest results during the year.