10 Հունվարի, 2022 16:41Ի գիտություն բնակարանային հաշվառման ընդգրկված երկարամյա ծառայության զինթոշակառուների.
ՀՀ կառավարության 2019 թվականի մայիսի 10-ի N 540-Ն որոշման համաձայն՝ շարունակվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում զինվորական ծառայությունից սահմանված կարգով արձակված և զինվորական ծառայության ընթացքում որպես բնակարանային ապահովության իրավունք ունեցող հաշվառված նախկին զինծառայողներին բնակարան կամ բնակելի տուն գնելու համար անհատույց պետական ֆինանսական աջակցության տրամադրման գործընթացը:
Երևան քաղաքում բնակարանային հաշվառման հերթացուցակում ընդգրկված շահառուներին առաջարկվում է թարմացնել բնակարանային գործերը` ՀՀ ՊՆ ԶԱ ՍՊ և ՎՀ գլխավոր վարչություն ներկայացնելով հետևյալ փաստաթղթերը.
- զորացրման հրամանի պատճենը,
- շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անձնագրերի պատճեները` գրանցման էջով (բնօրինակների հետ),
- ամուսնության (ամուսնալուծության) վկայականի պատճենը (բնօրինակների հետ միասին),
- անձնագրային բաժնից տեղեկանք շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման հասցեների վերաբերյալ (մեկ հաշվառումից ավել ունենալու դեպքում` նշել բոլոր հաշվառման հասցեները),
- շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման վայրի բնակարանի (բնակելի տան) սեփականության իրավունքի վկայականների պատճեները (բնօրինակների հետ), ինչպես նաև նշված բնակարաններում հաշվառված անձանց վերաբերյալ տեղեկանք անձնագրային բաժնից,
- տեղեկանք համատիրությունից` բնակվող անձանց վերաբերյալ, նշելով բնակելի սենյակների քանակը և բնակելի մակերեսը,
- տեղեկանք ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումից` շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անվամբ վերջին 5 տարիների ընթացքում ՀՀ տարածքում սեփականության իրավունքով առկա բնակելի նշանակության անշարժ գույքի ձեռք բերման և (կամ) օտարման վերաբերյալ,
- տնամերձ հողամասի առկայության դեպքում` տեղեկանք համայնքից նշված հասցեում շենք շինության առկայության վերաբերյալ,
- կիսակառույց շինության դեպքում` տեղեկանք համայնքից կամ կադաստրից ավարտվածության վերաբերյալ, կցելով համայնքի ղեկավարի կողմից հաստատված լուսանկարները,
- աղետի գոտում հաշվառվածների կամ աղետից տուժած անձանց, ինչպես նաև փախստակնների դեպքում` համապատասխան մարմնի կողմից տրված տեղեկանք բնակարանով կամ դրա ձեռքբերման համար համապատասխան վկայագրով ապահովված չլինելու մասին:
Փաստաթղթերն ընդունվում են ս.թ փետրվարի 1-ից, ժամը 14:00-ից մինչև 17:00-ն, ՀՀ ՊՆ ԶԱ ՍՊ և ՎՀ գլխավոր վարչությունում (հասցե՝ ք. Երևան, Բաբայան փող. 4, հեռ. 010-28-74-41, 31-25): Այն զինթոշակառուները, ովքեր հնարավորություն չեն ունենա փաստաթղթերը ներկայացնել անձամբ, կարող են ուղարկել դրանք փոստով՝ վերոնշյալ հասցեով:

The statement of the Central Housing Commission of the RA Ministry of Defence
For the information of military pensioners with many years of service, who are on the housing register.
According to the decision N 540-N of the Government of the Republic of Armenia of May 10, 2019, the process of providing gratuitous state financial assistance for the purchase of an apartment or a house to former military personnel who were dismissed in accordance with the established procedure from military service in the RA Ministry of Defense and who are registered as having the right to housing while serving in the army is continued.
The beneficiaries included in the queue for registration of housing in the city of Yerevan are offered to update their housing affairs by submitting the following documents to the General Department of Health, Social Protection of servicemen and veterans of the RA Ministry of Defense:
- a copy of the demobilization order,
- copies of passports of the beneficiary and his/her family members with the registration page (with originals),
- a copy of the marriage (divorce) certificate (with originals),
- certificate from the passport department on the registration addresses of the beneficiary and his/her family members (in case of more than one registration, indicate all the registration addresses),
- copies of certificates of ownership of the beneficiary and his family members to the apartment (residential building) of the beneficiary at the place of registration (with originals), as well as a certificate of persons registered in these apartments from the passport department,
- a certificate from the condominium about residents indicating the number of living rooms and living space,
- a certificate from the relevant subdivision of the State Committee for Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia on the acquisition and (or) alienation by title of the beneficiary and his family members over the past 5 years of residential real estate in the territory of the Republic of Armenia,
- in the case of a land plot next to a house, a certificate from the community about the presence of a building at the specified address,
- in the case of an unfinished building, a certificate from the community or the cadastre on the completion of construction with the attachment of photographs approved by the head of the community,
- certificates issued by the relevant authority to persons registered in the disaster zone or victims of a natural disaster, and in the case of refugees, on the failure to provide an apartment or on the absence of an appropriate certificate for its purchase.
The documents are accepted from February 1, from 14:00 to 17:00, at the General Department of Health, Social Protection of servicemen and veterans of the RA Ministry of Defense (address: 4 Babayan str., Yerevan, tel. 010-28- 74-41, 31-25). Military retirees who do not have the opportunity to submit the documents in person can send them by mail to the above address.