10 Հունվարի, 2022 16:41Ի գիտություն բնակարանային հաշվառման ընդգրկված երկարամյա ծառայության զինթոշակառուների.
ՀՀ կառավարության 2019 թվականի մայիսի 10-ի N 540-Ն որոշման համաձայն՝ շարունակվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգում զինվորական ծառայությունից սահմանված կարգով արձակված և զինվորական ծառայության ընթացքում որպես բնակարանային ապահովության իրավունք ունեցող հաշվառված նախկին զինծառայողներին բնակարան կամ բնակելի տուն գնելու համար անհատույց պետական ֆինանսական աջակցության տրամադրման գործընթացը:
Երևան քաղաքում բնակարանային հաշվառման հերթացուցակում ընդգրկված շահառուներին առաջարկվում է թարմացնել բնակարանային գործերը` ՀՀ ՊՆ ԶԱ ՍՊ և ՎՀ գլխավոր վարչություն ներկայացնելով հետևյալ փաստաթղթերը.
- զորացրման հրամանի պատճենը,
- շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անձնագրերի պատճեները` գրանցման էջով (բնօրինակների հետ),
- ամուսնության (ամուսնալուծության) վկայականի պատճենը (բնօրինակների հետ միասին),
- անձնագրային բաժնից տեղեկանք շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման հասցեների վերաբերյալ (մեկ հաշվառումից ավել ունենալու դեպքում` նշել բոլոր հաշվառման հասցեները),
- շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների հաշվառման վայրի բնակարանի (բնակելի տան) սեփականության իրավունքի վկայականների պատճեները (բնօրինակների հետ), ինչպես նաև նշված բնակարաններում հաշվառված անձանց վերաբերյալ տեղեկանք անձնագրային բաժնից,
- տեղեկանք համատիրությունից` բնակվող անձանց վերաբերյալ, նշելով բնակելի սենյակների քանակը և բնակելի մակերեսը,
- տեղեկանք ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանումից` շահառուի և նրա ընտանիքի անդամների անվամբ վերջին 5 տարիների ընթացքում ՀՀ տարածքում սեփականության իրավունքով առկա բնակելի նշանակության անշարժ գույքի ձեռք բերման և (կամ) օտարման վերաբերյալ,
- տնամերձ հողամասի առկայության դեպքում` տեղեկանք համայնքից նշված հասցեում շենք շինության առկայության վերաբերյալ,
- կիսակառույց շինության դեպքում` տեղեկանք համայնքից կամ կադաստրից ավարտվածության վերաբերյալ, կցելով համայնքի ղեկավարի կողմից հաստատված լուսանկարները,
- աղետի գոտում հաշվառվածների կամ աղետից տուժած անձանց, ինչպես նաև փախստակնների դեպքում` համապատասխան մարմնի կողմից տրված տեղեկանք բնակարանով կամ դրա ձեռքբերման համար համապատասխան վկայագրով ապահովված չլինելու մասին:
Փաստաթղթերն ընդունվում են ս.թ փետրվարի 1-ից, ժամը 14:00-ից մինչև 17:00-ն, ՀՀ ՊՆ ԶԱ ՍՊ և ՎՀ գլխավոր վարչությունում (հասցե՝ ք. Երևան, Բաբայան փող. 4, հեռ. 010-28-74-41, 31-25): Այն զինթոշակառուները, ովքեր հնարավորություն չեն ունենա փաստաթղթերը ներկայացնել անձամբ, կարող են ուղարկել դրանք փոստով՝ վերոնշյալ հասցեով:

Заявление Центральной жилищной комиссии Министерства обороны РА
10 Января, 2022 16:41Согласно постановлению Правительства РА N 540-Н от 10 мая 2019 года продолжается процесс предоставления безвозмездной государственной финансовой помощи на приобретение квартиры или жилого дома бывшим военнослужащим, уволенных в установленном порядке с военной службы в системе МО РА и состоящими на учете как имеющие право на жилищное обеспечения во время службы в армии.
Бенефициарам, включенным в очередь на регистрацию жилья в городе Ереване предлагается обновить свои жилищные дела, представив в Главное управление по вопросам здравоохранения, социальной защиты военнослужащих и по вопросам ветеранов Министерства обороны РА следующие документы:
- копия приказа о демобилизации,
- копии паспортов бенефициара и членов его/ее семьи со страницей о регистрации (с оригиналами),
- копия свидетельства о браке (разводе) (с оригиналами),
- справка из паспортного отдела об адресах регистрации бенефициара и членов его семьи (в случае более одной регистрации указать все адреса регистрации),
- копии свидетельств о праве собственности бенефициара и членов его семьи на квартиру (жилой дом) бенефициара по месту регистрации (с оригиналами), а также справка о лицах, прописанных в указанных квартирах из паспортного отдела,
- справка из кондоминиума о проживающих лицах с указанием количества жилых комнат и жилой площади,
- справку соответствующего подразделения Государственного комитета кадастра недвижимости при Правительстве Республики Армения о приобретении и (или) отчуждении по праву собственности бенефициаром и членами его семьи за последние 5 лет жилой недвижимости на территории Республики Армения,
- в случае земельного участка рядом с домом справка из общины о наличии постройки по указанному адресу,
- в случае недостроенного здания справку из общины или кадастра о завершении строительства с приложением фотографий, утвержденных главой общины,
- справки, выдаваемые соответствующим органом лицам, зарегистрированным в зоне бедствия или пострадавшим от стихийного бедствия, а в случае беженцев, о непредоставлении квартиры или об отсутствии соответствующего сертификата на ее приобретение.
Документы принимаются с 1 февраля с 14:00 до 17:00 в Главном управлении по вопросам здравоохранения, социальной защиты военнослужащих и по вопросам ветеранов Министерства обороны РА (адрес: г. Ереван, ул. Бабаяна 4, тел. 010-28-74-41, 31-25). Военные пенсионеры, не имеющие возможности подать документы лично, могут направить их по почте на указанный выше адрес.