Անցկացվել է «Ռազմական դիվանագիտությունը ՀՀ անվտանգային միջավայրում. հեռանկարներ և մարտահրավերներ» խորագրով գիտաժողով
24 Դեկտեմբերի, 2021 19:15Դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի Տարածաշրջանային ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի կողմից կազմակերպվել էր գիտաժողով՝ «Ռազմական դիվանագիտությունը ՀՀ անվտանգային միջավայրում. հեռանկարներ և մարտահրավերներ» խորագրով:
Գիտաժողովին մասնակցել են ՊԱՀՀ-ի ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմը, «Պետության ռազմական անվտանգություն» գերատեսչական ակադեմիական վերապատրաստման դասընթացի և «Պետական և ռազմական կառավարում» մասնագիտության մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնառուները, հրավիրյալ մասնագետներ:
Բանախոսները ներկայացրել են գիտաժողովի թեմատիկ հարցերը, ծավալվել է մասնագիտական քննարկում ռազմական դիվանագիտության վարման խնդիրների և հնարավորությունների, հայ ռազմական դիվանագիտության իրականացման պատմաքաղաքական փորձի, ռազմական դիվանագիտության իրականացման իրավաքաղաքական կարգավորումների, ՀՀ բազմակողմ ռազմաքաղաքական համագործակցության, Թուրքիա-Ադրբեջան ռազմական դիվանագիտության վարման առանձնահատկությունների և հարակից հիմնախնդիրների վերաբերյալ:

A conference was held on the topic "Military diplomacy in the security environment of the Republic of Armenia: prospects and challenges"
24 December, 2021 19:15The conference was attended by the head of the NOIU and the teaching staff, students of the departmental academic retraining course "Military security of the state" and the master's educational program in the specialty "State and military management", as well as invited specialists.
The speakers presented the thematic issues of the conference, a professional discussion unfolded on the issues and possibilities of conducting military diplomacy, on the historical and political experience of conducting Armenian military diplomacy, political and legal mechanisms of military diplomacy, multilateral military-political cooperation of the Republic of Armenia, peculiarities of conducting Turkey-Azerbaijan military diplomacy and on other related issues.