Անցկացվել է «Ռազմական դիվանագիտությունը ՀՀ անվտանգային միջավայրում. հեռանկարներ և մարտահրավերներ» խորագրով գիտաժողով
24 Դեկտեմբերի, 2021 19:15Դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի Տարածաշրջանային ռազմավարական վերլուծությունների կենտրոնի կողմից կազմակերպվել էր գիտաժողով՝ «Ռազմական դիվանագիտությունը ՀՀ անվտանգային միջավայրում. հեռանկարներ և մարտահրավերներ» խորագրով:
Գիտաժողովին մասնակցել են ՊԱՀՀ-ի ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմը, «Պետության ռազմական անվտանգություն» գերատեսչական ակադեմիական վերապատրաստման դասընթացի և «Պետական և ռազմական կառավարում» մասնագիտության մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնառուները, հրավիրյալ մասնագետներ:
Բանախոսները ներկայացրել են գիտաժողովի թեմատիկ հարցերը, ծավալվել է մասնագիտական քննարկում ռազմական դիվանագիտության վարման խնդիրների և հնարավորությունների, հայ ռազմական դիվանագիտության իրականացման պատմաքաղաքական փորձի, ռազմական դիվանագիտության իրականացման իրավաքաղաքական կարգավորումների, ՀՀ բազմակողմ ռազմաքաղաքական համագործակցության, Թուրքիա-Ադրբեջան ռազմական դիվանագիտության վարման առանձնահատկությունների և հարակից հիմնախնդիրների վերաբերյալ:

Проведена конференция на тему «Военная дипломатия в сфере безопасности РА: перспективы и вызовы»
24 Декабря, 2021 19:1524 декабря Центр регионального стратегического анализа Института национальных стратегических исследований Национального оборонно-исследовательского университета Министерства обороны Республики Армения организовал конференцию на тему «Военная дипломатия в сфере безопасности РА: перспективы и вызовы».
В конференции приняли участие руководитель НОИУ и профессорско-преподавательский состав, слушатели ведомственного академического курса переподготовки «Военная безопасность государства» и магистерской образовательной программы по специальности «Государственное и военное управление», а также приглашенные специалисты.
Спикеры представили тематические вопросы конференции, развернулась профессиональная дискуссия по вопросам и возможностям ведения военной дипломатии, по историко-политическому опыту ведения армянской военной дипломатии, политико-правовым механизмам военной дипломатии, многостороннему военно-политическому сотрудничеству РА, особенностям ведения военной дипломатии Турция- Азербайджан и по другим смежным вопросам.